Kościół katolicki pw. śś. Szymona i Judy Tadeusza w Gnojewie został wzniesiony w I połowie XIV wieku, w konstrukcji ryglowej i trzema nawami. W drugiej połowie XIV wieku świątynię obudowano cegłą i prawdopodobnie wzniesiono drewnianą wieżę krytą gontem. W latach późniejszych budowla była kilkakrotnie przebudowywana. Podczas silnego wiatru, jaki miał miejsce 19.01.1818 roku na Żuławach, zawaliła się wieża kościelna. Rok później, ze względu na brak możliwości sfinansowania powstałych szkód, kościół przejęli ewangelicy. Dokonano remontu uszkodzonych elementów, a od strony wschodniej dobudowano zakrystię. W latach 1853-54 wzniesiono nową, murowaną wieżę od strony zachodniej oraz zamontowano w niej 3 dzwony. Protesty katolików, którym odebrano świątynię spowodowały, że w roku 1863 wybudowano drugi kościół. W latach 1908-1909 ze względu na fatalny stan budowli przeprowadzono jej gruntowny remont. W czasie II wojny światowej świątynia została okradziona, a w roku 1957 ewangelicy domagali się przekazania kościoła w ich ręce, co nie doszło do skutku. Wówczas przeznaczony on był do rozbiórki, której nie zrealizowano. W dwa lata później budowla została wpisana do rejestru zabytków i przekazana spółdzielni produkcyjnej, w której pełniła funkcję magazynu. Po kolejnych pracach remontowych w roku 1964, nastąpił proces dewastacji zabytku trwający do dziś. Obecnie zrujnowany kościół stoi zamknięty na cztery spusty.
Świątynia jest dwunawową budowlą zbudowaną na planie prostokąta, orientowaną, z murowaną czterokondygnacyjną wieżą od zachodu. Do ściany północnej przylega zakrystia. Wieża do wysokości dachu ma kształt prostopadłościanu zdobionego małymi blendami, gzymsem i czterema sterczynami, zaś powyżej dachu przechodzi w wielościan zwieńczony hełmem. Na murach widoczne są mocne pęknięcia i mimo, że cała konstrukcja podparta jest balami, szanse na uratowanie tego cennego zabytku są niewielkie. Wnętrze kościoła jest zamknięte. Strop przykrywają niezwykle cenne, niszczejące polichromie z 1717 roku obrazujące sceny biblijne.
Drugi, neogotycki kościół katolicki (pomocniczy) w Gnojewie został wzniesiony w 1863 roku. Po przejęciu przez ewangelików w 1819 roku gotyckiego kościoła pw. śś. Szymona i Judy Tadeusza, świątynia służy katolikom do dziś. Jest ona konstrukcją zbudowaną na planie prostokąta z żółtej cegły, orientowaną, jednonawową, z małą, czworoboczną wieżą (sygnaturką) wtopioną w dach od strony zachodniej. Dwuspadowy dach zdobią sterczyny umieszczone na narożach. Wnętrze kościoła jest bardzo skromne, w wystroju neogotyckim.
Gnojewo jest położone ok. 8 km na zachód od Malbork, przy drodze nr 22 do Tczewa. Obydwa kościoły znajdują się we wschodniej części wsi.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2020 roku.