Stolica wyspy, Plaka (zwana też Milos) położona 4,5 km na północny zachód od Adamas, została założona około 1800 roku. Osada została wzniesiona na szczycie dwustumetrowego klifu, na ruinach greckiego akropolu odbudowanego przez Rzymian. Plaka jest piękną miejscowością z białymi domami i plątaninie wąskich uliczek i zaułków, gdzie łatwo można zgubić drogę.
W dolnej, nowszej części miasteczka, w neoklasycystycznej rezydencji mieści się Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać kopię słynnej Wenus z Milo, narzędzia z obsydianu, figurki z późnego okresu cywilizacji cykladzkiej oraz tabliczki z alfabetem z V wieku p.n.e..
W zachodniej części miasteczka, na skraju klifu, znajduje się katedra katolicka, spod której rozciąga się panorama zatoki.
Nad Plaką góruje wzgórze, na którego szczycie kiedyś stała wenecka forteca (kastro). W obrębie dawnych murów twierdzy stoi biały kościółek Panagia Thalassitra z XIII wieku, sprzed którego roztacza się przepiękny widok na Milos i okoliczne wyspy. Na szczyt prowadzą oznakowane schodki obok posterunku policji. W połowie drogi mijamy kolejny kościółek z kilkoma zewnętrznymi kapliczkami.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2016 roku.