Miasto Nikopolis zostało założone po zwycięstwie Gajusza Juliusza Cezara Oktawiana nad Antoniuszem w bitwie morskiej pod Akcjum w 31 roku p.n.e. Miasto kojarzone jest z dążeniem do ustanowienia dominacji rzymskiej i całym procesem „romanizacji” Grecji.  Cezar August nadał miastu znaczne przywileje polityczne i gospodarcze oraz ozdobił je wspaniałymi zabytkami, a także wskrzesił igrzyska w Akcjum. Nikopolis było stolicą Epiru i Akarnanii w ciągu pierwszych trzech wieków Cesarstwa Rzymskiego. od połowy V wieku n.e. miasto stało się centrum administracyjnym, artystycznym, duchowym i religijnym tego obszaru o charakterze chrześcijańskim. Zgodnie z tradycją kościół w Nikopolis został założony przez Apostoła Pawła. W okresie wczesnochrześcijańskim miasto przeżywało wielki rozkwit gospodarczy i duchowy, o czym świadczy program fortyfikacyjny zainicjowany przez Justyniana i mnóstwo zabytków. Administracyjna reorganizacja Cesarstwa Bizantyjskiego w IX wieku doprowadziły do  ​​upadku i opuszczenia miasta, które zostało opuszczone w XIII wieku.

Miasto wraz z murami obronnymi zajmuje pas ziemi między Morzem Jońskim na zachodzie a Zatoką Ambracyjską na wschodzie, gdzie znajdowały się dwa z trzech portów miejskich. Plan miasta to prostokątna siatka z Decumanus (główna ulica wschód-zachód) i Cardo (główna ulica północ-południe) przecinające się w jego centrum. Nikopolis zaplanowano w obrębie murów z czterema głównymi bramami. Południowe dzielnice miasta składały się głównie z domów mieszkalnych, z Odeonem, natomiast w części północnej wybudowano Pomnik Augusta, Teatr, Gimnazjum i Stadion.  Miasto miało bardzo sprawny system wodociągowy. Imponujący akwedukt o długości 50 km, składający się z szeregu łuków i tuneli, niósł wodę ze źródeł Louros do Nymphaeum, skąd była rozprowadzana w mieście. W czasach wczesnochrześcijańskich miasto zostało zredukowane do prawie jednej szóstej jego poprzedniej wielkości i zbudowano silne mury obronne, zwane murami chrześcijańskimi (bizantyjskimi). Dwie wielkie bazyliki i wybudowany w tym czasie Pałac Biskupi świadczą o rozkwicie miasta w tym okresie.

Najważniejsze budynki użyteczności publicznej to: – Pomnik Augusta – ufundowany przez Oktawiana dla upamiętnienia bitwy pod Akcjum. – Teatr – budynek sceny jest wysoki, prawdopodobnie dwa piętra, z trzema łukowymi drzwiami. Przedstawienia odbywały się na podeście scenicznym pomiędzy budynkiem sceny a orkiestrą. Trzy korytarze umożliwiły widzom dostęp do widowni, która została wsparta trzema półkolistymi portykami. – Odeon – składa się z audytorium, orkiestry i budynku sceny. Trzy półkoliste portyki osiągają nachylenie widowni. Został zbudowany w I wieku i pozostawał w użyciu do drugiej połowy III wieku. – Nimfeum – leży po zachodniej stronie rzymskich murów obronnych i składa się z dwóch ceglanych budowli w kształcie litery U o gładkich elewacjach zewnętrznych i wewnętrznych niszach. Cysterny te stały na końcu akweduktu, który doprowadzał do miasta wodę ze źródeł Louros, oddalonych o 50 km; prawdopodobnie zbudowany za czasów Hadriana. – Termy Północne – rzymski budynek użyteczności publicznej, usytuowany po zachodniej stronie rzymskich murów obronnych. Składa się z okrągłych i kwadratowych pomieszczeń, ozdobionych niszami i łukami. – Bazyliki – istnieje siedem godnych uwagi chrześcijańskich bazylik. Cztery leżą w obrębie murów bizantyjskich. Bazylika pierwsza została założona przez biskupa Doumetiosa (525-575 n.e) i jest ozdobiona wyszukanymi mozaikami, łączącymi motywy roślinne i obrazowe. Mozaiki znajdują się również w Bazylice drugiej, zbudowanej za czasów biskupa Alkisona, który działał za panowania cesarza Anastazjusza (491-518 n.e.). Wiek później (575-600 ne) w północnej części bizantyjskich fortyfikacji wybudowano kolejną bazylikę, Bazylikę trzecią, natomiast na południu w 1981 roku odkryto czwartą Bazylikę. Dwie inne bazyliki – Bazylika Asyrmatos i Bazylika Świętych Apostołów – znajdują się poza obrębem murów bizantyjskich.

Nikopolis jest położone około 80 km na południe od Janiny.

Zdjęcia pochodzą z filmu nakręconego kamerą VHS w sierpniu 1996 roku i niestety nie są najlepszej jakości.

  • Ruiny miasta

  • Ruiny bazyliki

  • Ruinu teatru

  • Ruinu teatru

  • Ruinu teatru

  • Ruiny proscenium