Zespół pałacowo-parkowy w Koniecpolu powstał w XVIII wieku w wyniku przebudowy założenia zamkowego, wzniesionego w pierwszej połowie XVII wieku przez rodzinę Koniecpolskich. Zamek na pałacową rezydencję magnacką w stylu klasycystycznym zamienił Michał Czapski, wojewoda malborski. Po jego śmierci przebudowę kontynuował jego zięć, Aleksander Potocki, późniejszy minister policji Księstwa Warszawskiego.

Centralnym elementem zespołu jest pałac na planie odwróconej litery „T”, z prostokątnym korpusem i prostopadłym skrzydłem od tyłu, które podwyższono o półpiętro. Trójkątny szczyt pałacu ozdobiony jest herbem Pilawa, ostatnich prywatnych właścicieli rezydencji – hrabiów Potockich. Po bokach wzniesiono dwie oficyny, z których pierwszą przeznaczono na stajnię i wozownię, drugą zaś na kuchnię i mieszkanie dla służby pałacowej. Wyburzono również mury obronne oraz zlikwidowano fosę. Z pałacem od strony północno-zachodniego narożnika sąsiaduje ośmioboczna murowana baszta z 1 poł. XVII wieku, przebudowana na altanę-pawilon ogrodowy poprzez jej nadbudowę, która połączona z pałacem przejściem-galeryjką wspartą na arkadach. Baszta posiada na dwóch kondygnacjach zamurowane od zewnątrz strzelnice. Całość otoczona jest parkiem krajobrazowym.

Pałac przebudowano po raz kolejny w 4 ćwierci XIX wieku. Posiadłość do II wojny światowej była własnością rodziny Potockich. W 1945 roku rezydencja została całkowicie strawiona przez pożar. W trakcie odbudowy w latach 1958-61 przebudowano wnętrza zachowując z zewnątrz charakter klasycystycznej budowli. Obecnie w pałacu mieści się ośrodek kultury, sportu i rekreacji, a w parku powstały odkryta pływalnia, pawilon hotelowy i amfiteatr. Spadkobiercy ostatnich właścicieli majątku, Potockich, starają się o zwrot rezydencji.

Koniecpol jest położony około 23 km na południowy-zachód od Włoszczowej, przy drodze nr 786 do Częstochowy. Pałac znajduje się przy ulicy Zamkowej, w Chrząstowie, położonej na północ od Rynku dzielnicy  Koniecpola.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2009 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Kartusz herbowy w szczycie

  • Dawna baszta

  • Dawna baszta

  • Elewacja tylna

  • Elewacja frontowa