Dawny Pałac Biskupi w Koziegłowach stanowił dworzec biskupów krakowskich, zatrzymujących się tu podczas wizytacji parafii i dóbr.Pałac powstał w XVII wieku. Najstarsza zabytkowa część budynku nie przetrwała do czasów współczesnych. Obecnie w budynku pałacu mieści się publiczne przedszkole.

Pierwotnie dworzec miał kształt podkowy, był murowany, otynkowany, frontową elewacją zwrócony na północ. Układ wnętrza był dwutraktowy. Krótsze skrzydło, od strony wschodniej dobudowano w XVIII wieku. Ciągłe dobudowy, przebudowy oraz zmieniający się właściciele pałacu wpłynęły na pierwotny wygląd pałacu. W 1835 roku zabudowania gospodarcze i mieszkalne oddano w posiadanie gen. rosyjskiemu Nikicie Pankratiewowi. Po I wojnie pałac został zupełnie przebudowany. A od 1926 roku do II wojny światowej mieściła się w nim szkoła rolnicza. Po jej rozwiązaniu, w latach 1946–1964 istniało tu Liceum Ogólnokształcące. W 1970 roku rozebrano zabytkową, najstarszą część pałacu, a nowszą zaadoptowano na przedszkole.

Koziegłowy są położone 15 km na północ od Siewierza, przy drodze nr 1 do Częstochowy. Pałac znajduje się przy ul. 3 Maja.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2018 roku.

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Elewacja frontowa

  • Kartusze herbowe

  • Kartusze herbowe

  • Widok z boku