Pierwotnie renesansowy pałac w Kunowie został zbudowany w 1582 roku, prawdopodobnie z fundacji rodziny von Warnsdorf. Z tego okresu pochodzi zachowana dekoracja sgraffitowa na elewacji wieży i renesansowe portale z piaskowca, z których szczególnie godnym uwagi jest prawy z postacią opartą na czaszce i łacińskim napisem „Hodie mihi, cras tibi” (Dzisiaj mnie, jutro tobie). Zwracają też uwagę cztery herby zdobiące portal (od lewej): Warnsdorfów, Rechenbergów, Schaffgotschów i Hobergów. W okresie wojny trzydziestoletniej dwór otaczała fosa, wał i palisada. W latach 1662-65 Jan Ernest von Warnsdorf wzniósł kaplicę przypałacową. W XVIII i XIX w. pałac był przebudowywany.
Obecnie jest to trzykondygnacyjna budowla wzniesiona na planie prostokąta, z dostawioną do boku kaplicą, nakryta wysokim czterospadowym dachem z oknami powiekowymi. W elewacji zachodniej znajduje się wysunięta, masywna, kwadratowa wieża zwieńczona hełmem. We wnętrzu pałacu zachowały się ślady sklepienia krzyżowego oraz kolebkowego z lunetami i stropy z dekoracją sztukatorską. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy o powierzchni 2,7 ha.
W roku 1660 rezydencja znalazła się w posiadaniu Helene von Tugendreich, z domu von Warnsdorf. W latach 1764-1802 należał do rodziny von Uechritz. Ostatnimi właścicielami pałacu była rodzina von Magnus. Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się biura miejscowego PGR-u i mieszkania pracowników, którzy doprowadzili obiekt prawie do ruiny. Pod koniec listopada 2009 roku wymieniono pokrycie dachu i wzmocniono konstrukcję więźby i wymieniono pokrycie hełmu wieży. Obecnie pałac znajduje się w zasobach ANR i pełni rolę budynku z mieszkaniami komunalnymi.
Kunów jest położony 5,5 km na południowy-wschód od Zgorzelca, przy lokalnej drodze do Sulikowa.
Zdjęcia wykonano w maju 2023 roku.