Zamek w Lipieńku został zbudowany przez Krzyżaków w latach 1300-30 na starszym, drewniano-ziemnym założeniu.
Warownię wzniesiono na sztucznie usypanym wzniesieniu z kamienia i cegły na planie kwadratu o boku 39 m. Zamek składał się z czterech skrzydeł zamykających wewnętrzny dziedziniec. W północno-wschodnim narożniku wznosiła się główna wieża, a bramę wjazdową usytuowano w kurtynie wschodniej od strony przedzamcza. Całość była otoczona fosą, zasilaną strumieniem wpadającym do jeziora.
Do wojny trzynastoletniej stanowił siedzibę wójta krzyżackiego, a następnie służył polskim starostom. W XVII wieku został zniszczony przez Szwedów i odtąd pozostaje w ruinie. Po roku 1772 władze pruskie przystąpiły do rozbiórki ruin. Do dziś zachowały się częściowo piwnice skrzydeł południowego i północnego oraz kamienne mury oporowe, otaczające właściwy zamek, oraz ślady dawnej fosy.
Lipieniek jest położony na pojezierzu chełmińskim ok.22 km na zachód od Wąbrzeźna w kierunku na Stolno. Jadąc drogą nr 548 należy w Lisewie skręcić w lewo i po ok 5 km dojedziemy do wsi. Ruiny znajduj± się w chaszczach za dawnym PGR-em, od którego bramy trzeba iść lewą stroną wzdłuż płotu ok 100 m.
Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.