Neorenesansowy dwór w Miączynie Małym został wybudowany w 3 ćwierci XIX wieku. Niestety nie znamy jego fundatora. Częściowo podpiwniczony, parterowy budynek z mieszkalnym poddaszem został posadowiony na planie prostokąta o regularnej bryle i nakryty dachem dwuspadowym. W osi sześcioosiowej elewacji frontowej usytuowano dwuosiowy, piętrowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem i nakryty osobnym dachem dwuspadowym. Elewacja parteru została ozdobiona pilastrami toskańskimi, gzymsem podokiennym, płycinami podokiennymi oraz gzymsem koronującym. Ryzalit w parterze został ozdobiony boniowaniem pasowym, a w części piętra spięty parą pilastrów toskańskich. Układ wnętrz jest dwutraktowy z sienią na osi i schodami prowadzącymi na piętro. Przed frontem rezydencji z parku krajobrazowego zachowało się kilka starych drzew.

W latach 30-tych XX wieku majątek należał do Roberta Knotte. Po zakończeniu II wojny światowej we dworze ulokowano szkołę podstawową, która mieści się w nim do dziś. W roku 1959 budynek przeszedł gruntowny remont i rozbudowę celem dodania jak największej powierzchni użytkowej. Obecnie dwór wymaga pilnego remontu.

Miączyn Mały jest położony 8 km na wschód od Szreńska, przy lokalnej drodze do drogi S7 w Mdzewie. Dwór znajduje się w północno-wschodniej części wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2018 roku.

  • Fasada

  • Fasada