Renesansowy dwór obronny w Modliszewicach został wzniesiony pod koniec XVI wieku przez Andrzeja Dunin-Modliszewskiego herbu Łabędź, na miejscu starszego założenia.
Budowlę zbudowano z kamienia i cegły na sztucznej wyspie otoczonej fosą, nad którą przerzucono drewniany most zwodzony prowadzący do murowanej bramy. Rezydencja składała się z dwukondygnacyjnego, prostokątnego budynku o wymiarach 10,8 x 27 metrów do którego w narożach dostawiono dwie półokrągłe baszty ze strzelnicami. Mimo wyposażenia bramy oraz baszt w kluczowe strzelnice obiekt nie przedstawiał większej wartości militarnej. Przy jego budowie główny nacisk położono na jego cechy rezydencjonalne. W połowie wieku XVII właścicielem Modliszewic został biskup Jan Lipski herbu Łada, który był inicjatorem przebudowy dworu. Od południa powstało nowe skrzydło mieszkalne, a całość otoczono niewysokim murem obwodowym. Pod koniec XVII wieku dwór przeszedł w ręce Humięckich, a następnie w I połowie XVIII wieku, Małachowskich herbu Nałęcz, którzy dobudowali przylegający do bramy budynek zwany kuźnią, a na koniec Tarnowskich.
W połowie XIX wieku dwór został opuszczony. W czasie II wojny światowej dwór był siedzibą Niemca o nazwisku Fitting. Po wojnie w 1976 roku przeprowadzono badania archeologiczne. W latach 1983-85 odbudowano budynek bramny i kuźnię. W następnych latach przystąpiono do odbudowy dworu, ale prace zostały przerwane z powodu braku środków finansowych. Obecnie dwór jest remontowany a jego użytkownikiem jest Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.
Modliszewice są położone około 3 km na północny-zachód od Końskich, przy drodze nr 746 do Żarnowa. Dwór znajduje się w centrum miejscowości po prawej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2010 roku.