Augsburg został założony w 15 roku p.n.e. przez dwóch pasierbów cesarza Oktawiana Augusta jako Augusta Vindelicorum. W niecały wiek  później prężne miasto stało się stolicą regionu Raetia.  Korzystne położenie w pobliżu szlaku handlowego wiodącego przez Alpy spowodowało, że bardzo szybko niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy.

Po upadku Cesarstwa Augsburg dostał się pod panowanie Franków. W tym czasie w mieście założone zostało biskupstwo i przystąpiono do budowy pierwszej katedry. Prawa miejskie Augsburgowi nadał w 1156 roku ówczesny cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego – Fryderyk I Barbarossa (1122-1190). Niespełna wiek później ośrodek zyskał status Wolnego Miasta Rzeczy co zapoczątkowało okres świetności i rozkwitu.

Augsburg odegrał istotną rolę w czasie reformacji. W mieście w trakcie procesu przebywał Marcin Luter, i to tutaj podczas sejmu w 1530 roku opublikowana została słynna Konfesja Augsburska. W 1555 roku pod panowaniem cesarza Karola V w mieście podpisano tzw. Pokój augsburski, czym zakończono wojny religijne i dano wolną rękę władcom poszczególnych królestw w wyborze doktryny religijnej.

Kres świetności Augsburga nastąpił wraz z wybuchem wojny trzydziestoletniej (1618-48), podczas której wojska szwedzkie zajęły miasto i przebywały w nim niemal 3 lata broniąc się przed oblężeniem sił katolickich. W tym czasie z głodu i chorób zmarła większość populacji. Od XVI do XVIII wieku (z wyjątkiem okresów niepokojów religijnych) Augsburg uznawany był za jedno z ważniejszych centrów ekonomicznych i kulturalnych w całych południowych Niemczech, na co najlepszym dowodem jest imponująca renesansowa zabudowa oraz wielokrotny wybór miasta na gospodarza parlamentu Rzeszy. Na początku XIX wieku Augsburg został przyłączony do Bawarii i po dziś dzień pozostaje jednym z największych ośrodków tego landu. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej. Z uwagi na to, że to właśnie tutaj znajdowały się fabryki Messerschmitta, Augsburg stanowił główny cel alianckich nalotów bombowych. Ich skutkiem było zniszczenie niemal w całości zabytkowej zabudowy miejskiej, która po wojnie w części została odbudowana. Po wojnie Augsburg rozwinął się jako ważny ośrodek uniwersytecki i kulturalny. Na rozwój turystyczny miasta wpłynęło umieszczenie go jako jeden z punktów Romantycznej Drogi (Romantische Straße).

– Serce Augsburga stanowi niewielki Rathasuplatz, którego wschodnią pierzeję zamyka okazały renesansowy budynek ratusza miejskiego. Budowla ta wzniesiona została w latach 1615-20 według projektów znanego bawarskiego architekta Eliasa Holla.  Pierwsze posiedzenie rady miejskiej odbyło się już w 1620, mimo że budynek w pełni ukończony został cztery lata później. Podczas nalotów alianckich w nocy z 26 na 27 lutego 1944 roku został doszczętnie zniszczony. Fasadę odbudowano w 1955, w 1962 oddano do użytku Złotą Salę, pozostałe pomieszczenia odbudowano w latach 1980-1984, jednak prace trwały jeszcze do 1990 roku. Charakterystycznym elementem ratusza są znajdujące się po bokach dwie cebulaste wieże, wysokie na 65 metrów, między którymi umieszczono dwugłowego orła będącego symbolem wolnych miast Rzeszy. W jego wnętrzu zaś na uwagę zasługuje słynna Złota Sala (Goldener Saal) uznawana za perłę niemieckiego manieryzmu. Nazwa tej olbrzymiej sali nawiązuje do pozłacanego drewnianego sufitu.

– Okazała gotycka katedra Najświętszej Marii Panny (Hohe Domkirche Unserer Lieben Frau), w tym kształcie powstała prawdopodobnie pod koniec X i na początku XI wieku, w miejscu zawalonej lub zniszczonej bazyliki z VIII stulecia. W Muzeum Katedralnym wystawione są artefakty archeologiczne z pierwotnej świątyni. Z romańskiej budowli do dziś w oryginalnym stanie zachował się układ oraz wewnętrzna krypta znajdująca się w zachodniej części kościoła. Wygląd pozostałych części to istna mieszanka stylów będąca efektem przebudów z kolejnych wieków – najpierw w XIV i XV wieku rozbudowano katedrę w stylu gotyckim, a w kolejnych wiekach jej wnętrza przerabiano na styl renesansowy i barokowy. Niestety, wiele dzieł sztuki zostało bezpowrotnie straconych w trakcie reformacji. W XX wieku świątynia była po raz ostatni zmieniana w stylu neogotyckim.

– Późnogotycka bazylika św. Ulryka i św. Afry (Basilika St. Ulrich und Afra). Nie do końca wiadomo jak kościół wyglądał w początkowej fazie swojego istnienia. Kościół najpierw w XII wieku przebudowywano w stylu romańskim, a pod koniec XV wieku zapadła decyzja o budowie istniejącej do dziś nowej gotyckiej budowli. Wnętrze zachwyca barokowym wystrojem i pięknymi kaplicami, ale większość odwiedzających po wejściu od razu kieruje się do znajdującej się pod ołtarzem krypty, w której stoi sarkofag będący prawdopodobnie grobowcem św. Afry oraz sarkofag w którym znajdujący się szczątki św. Ulryka. Świątynia otrzymała tytuł bazyliki mniejszej w 1937 roku. W kościele pochowano kilku członków rodziny Fuggerów.

–  Pozostałe ważne zabytki Augsburga to m.in. znajdujący się w sąsiedztwie ratusza romański kościół św. Piotra w Perlach z 70 metrową dzwonnicą Perlachturm, będącą punktem widokowym.

–  Renesansowy kościół św. Anny z kaplicą Fuggerów – najstarsza budowla renesansowa w Niemczech. Świątynia jest częścią założonego w XIII wieku klasztoru Karmelitów. Z oryginalnej konstrukcji zachowały się zaledwie fragmenty murów, a dzisiejszy wygląd budynku jest efektem prac budowlanych w XV wieku, w tym wielkiej przebudowy po pożarze z 1460 roku. Przekraczając próg znajdziemy się najpierw w klasztornym krużganku, którego ściany wypełnione są historycznymi płytami nagrobnymi. Prawdopodobnie około 5000 ważnych mieszkańców pochowano w murach kompleksu.

–  Wzniesiony na wzór włoski XVI wieczny Pałac Fuggerów.

–  Pałac Schaezlerpalais z drugiej połowy XVIII wieku, będącego dawniej rezydencją lokalnego bankiera Lieberta von Liebenhofena, a gdzie dziś mieści się galeria barokowych mistrzów. Oprócz galerii sztuki pałac posiada piękną salę balową w stylu rokoko, ozdobioną setkami pozłacanych wzorów i pięknym freskiem sufitowym przedstawiającym różne bóstwa.

– Fuggerei – najstarsze, nieprzerwanie istniejące osiedle socjalne na świecie. Osiedle powstało w 1521 roku z inicjatywy Jakuba Fuggera i jego braci, którzy chcieli wspomóc najbardziej potrzebujących współmieszkańców.

– Manierystyczny budynek Arsenału (Zeughaus) oraz mieszczące się w dawnym kościele dominikanów Muzeum Romańskie.

–  Mury i baszty obronne – Augsburg w okresie średniowiecza otoczony był murami miejskimi i wysokimi wieżami obronnymi, a dostęp do miasta możliwy był jedynie przez jedną z bram. Niestety, do dziś z murów zostały dosłownie fragmenty, ale w dobrym stanie zachowały się miejskie bramy i jedna z wież.

–  W mieście znajduje się także ogród zoologiczny, obserwatorium astronomiczne oraz sztuczny tor kajakarstwa górskiego zwany Eiskanal.

Augsburg jest położony w południowo-zachodniej Bawarii, około 60 km na północny-zachód od Monachium.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Ratusz

  • Złota Sala

  • Wieża Perlachturm

  • Wieża katedry

  • Katedra Najświętszej Marii Panny

  • Prezbiterium

  • Portal wejściowy katedry

  • Kołatka na drzwiach

  • Nawa kościoła

  • W głębi bazylika św. Ulryka i św. Afry

  • Kościół św Anny

  • Kościół św Anny - krużganki

  • Kościół św Anny

  • Kościół św Anny

  • Kaplica Fluggerów

  • Kościół św Anny - krużganki

  • Tablica poświęcona Marcinowi Luterowi

  • Ulice miasta