Murowany zamek w Niemczy powstał na miejscu wcześniejszego grodu, prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. W latach 1311-1675 stanowił siedzibę książąt brzeskich. Nie znamy rozplanowania średniowiecznej warowni, prawdopodobnie było to założenie nieregularne, dostosowane do konfiguracji wzgórza na którego cyplu był usytuowany. Rozbudowa w XV wieku i późniejsza renesansowa przebudowa zatarły kształt pierwotnego założenia. Natomiast szesnastowieczna przebudowa nadała warowni kształt regularny i wieloskrzydłowy, który został zniszczony przez adaptację w XIX wieku.

         Obecnie jest to zespół dwukondygnacyjnych budynków, stojących wokół nieregularnego dziedzińca. W czasie wojen husyckich zamek został zniszczony, a następnie odbudowany. W 1585 roku książę Jerzy II przebudował warownię na renesansową rezydencję, która w niezmienionym stanie dotrwała do wojny trzydziestoletniej. Wtedy u podnóża zamku powstały nowożytne urządzenia obronne, lecz w 1633 roku zamek i tak został zdobyty przez wojska Wallensteina. Od 1675 roku zamek stał się własnością cesarską. Po pożarze w 1735 roku zamek został wyremontowany, a w 1830 roku gruntownie przebudowany. Po II wojnie światowej w obiekcie mieściły się zakłady odzieżowe. Obecnie zamek został wyremontowany przez prywatnego inwestora.

         Niemcza jest położona 17 km na północ od Ząbkowic Śląskich , przy drodze nr 8 do Wrocławia. Zamek znajduje się na cyplu wzgórza położonego w północnej części miasta.

         Zdjęcia wykonano we wrześniu 2007 roku

  • Dziedziniec

  • Elewacja zewnętrzna

  • Dziedziniec

  • Narożnik budowli