Pierwotny ratusz był zlokalizowany obok kościoła św. Małgorzaty. Ratusz ten został zakupiony w połowie XV wieku przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego po utworzeniu Kolegiaty, który przeznaczył go dla wikarych na mieszkanie.

Drugi ratusz wystawiło miasto w XV wieku, na centralnym placu jakim był Rynek. W roku 1486 i 1522 był odbudowywany po częściowych pożarach. W latach 156263 został przebudowywany przez muratorów Lodovico Italusa i Tomasza, Alberta Lubelczyka, Krzysztofa Kurzelowczyka i Walentego Barana oraz Mateusza z Krakowa. Na początku XVII wieku po kolejnym pożarze (1611 r.) został odbudowany jako piętrowy budynek z wieżą zegarową. W 1834 roku został przebudowany, otrzymał kolumnowy portyk przed frontową fasadą oraz został nadbudowany o drugie piętro. 17 kwietnia 1894 roku w pożarze północno-zachodniej części miasta, całkowitemu zniszczeniu uległ również barokowy ratusz.

Obecny budynek powstał w latach 189597, pomysłodawcą budowy nowego ratusza był ówczesny burmistrz miasta Lucjan Lipiński. Budynek ratusza został zaprojektowany w stylu eklektycznym, zaś wnętrza w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Projektantem ratusza był architekt miejski Jan Peroś. Budową kierował Karol Knaus z Krakowa. Obecny ratusz jest budynkiem piętrowym ze stromym dachem skrywającym poddasze. Parter budynku jest boniowany. Elewacja frontowa jest zaprojektowana symetrycznie, gdzie na osi budynku usytuowano czterokondygnacyjną wieżę zegarową. Główną salą ratusza jest sala posiedzeń z neorenesansowym stropem kasetonowym oraz malowidłami wykonanymi w 1911 roku przez Piotra Spitzmann-Karwosieckiego, przedstawiającymi wydarzenia z historii miasta. Przy Ratuszu stoi pomnik Jana Pawła II. 

Nowy Sącz jest położony około 40 km na południe od Brzeska, przy drodze nr 75 do granicy ze Słowacją. Ratusz znajduje się na Rynku w centrum Starówki.

Zdjęcia wykonano w lutym 2015 roku.

  • Widok ogólny

  • Fasada

  • Elewacja tylna i boczna

  • Pomnik Jana Pawła II