Gotycki zamek w Oławie został zbudowany w latach 1359-98 z fundacji księcia brzesko-legnickiego Ludwika I. Założenie średniowieczne miało prawdopodobnie plan trapezoidalny z kamienno-ceglaną wieżą o wysokości około 20 m, wzniesioną na planie prostokąta o bokach 6 x 7 m. W 1588 roku z fundacji księcia Joachima Fryderyka zamek został przebudowany w stylu renesansowym przez architekta Bernarda Niurona. Wieżę nakryto hełmem i zmodernizowano fortyfikacje, otaczając zabudowania wałami ziemnymi z czterema narożnymi bastejami. W drugiej połowie XVII wieku, za czasów księcia Chrystiana i jego żony Luizy von Anhalt rezydencja została przebudowana w stylu barokowym przez Włochów: Carlo Rossiego i Lucę Giovaniego. Powstał wówczas tzw. pałac księżnej Luizy posiadający od strony dziedzińca arkadową loggię, zaś od frontu zdobiony portal z herbem księżnej. Usunięto równocześnie basteje zastępując je bastionami, a w miejscu zasypanych fos założono ogrody.
W latach 1697-1737 księstwo oławskie tytułem zastawu weszło w posiadanie Jadwigi Elżbiety, córki elektora brandenburskiego i jej męża, Jakuba Sobieskiego, syna króla Jana III. Następne stulecia przyniosły powolny upadek świetności rezydencji, w której umieszczono szpital wojskowy, a następnie urzędy i magazyny. W połowie XIX wieku część zabudowań została rozebrana. W 1945 roku pozostałe zabudowania uległy częściowemu zniszczeniu. W latach 1952-58 przeprowadzono odbudowę obiektu. Z rozległego kompleksu zamkowego odbudowano czterokondygnacyjny dom mieszkalny usytuowany w południowej części dawnego dziedzińca. Od strony miasta budynek posiada bogato zdobiony portal dawnej bramy wjazdowej z kartuszem herbowym. W latach 70-tych XX wieku rozebrano pozostałości północnego skrzydła mieszkalnego i wieży. Obecnie zamek jest siedzibą Urzędu Miejskiego.
Oława jest położona 25 km na południowy-wschód od Wrocławia, przy drodze nr 94 do Brzegu. Zamek znajduje się w północnej części miasta, w pobliżu ujścia Oławki do Odry, przy ul. Zamkowej.
Zdjęcia wykonano w marcu 2008 roku.