Barokowy pałac w Olszynie Średniej wzniesiony został w drugiej połowie XVIII wieku. Dwukondygnacyjna, podpiwniczona budowla została zbudowana na rzucie prostokąta i nakryta dachem mansardowym z facjatami. W elewacji frontowej znajdują się trzy ryzality, dwa skrajne i jeden w osi, mieszczący główne wejście, poprzedzone balkonem wspartym na dwóch kolumnach. Elewacje murowanej z cegły rezydencji są otynkowane, a narożniki i pilastry boniowane. Całość otacza park krajobrazowy z altaną z XIX wieku. Pałac był restaurowany w XIX i na początku XX wieku.

Niestety nigdzie nie znalazłem informacji o jego historii i mieszkańcach.  W 1959 roku wybuchł w nim potężny pożar, który doszczętnie go zniszczył. Obiekt odbudowano w latach 1967-68. Wnętrza zostały przebudowane w związku z adaptacją na przedszkole. Obecnie zaniedbany pałac stoi pusty. Obiekt jest własnością Polaka na stałe mieszkającego w USA i został wystawiony w 2014 roku na sprzedaż.

Olszyna jest położona 9 km na południowy-wschód od Lubania, po południowej stronie drogi nr 30 do Gryfowa Śląskiego. Pałac znajduje się przy ulicy Chopina i można go oglądać z zewnątrz.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Portal wejściowy

  • Elewacja tylna