Neobarokowy pałac w Pasterzowicach został zbudowany pod koniec XIX bądź z początku XX wieku, zapewne na miejscu starszego obiektu, z inicjatywy księcia Dignat­teli bądź Hermana Steinerta.

Jest to piętrowa budowla założona na planie prostokąta, nakryta dachem mansardowym. W osi elewacji frontowej (północnej) został umieszczony trzyosiowy, pozorny ryzalit, zwieńczony facjatą o faliście uformowanym szczycie z wazo­nem. Pośrodku elewacji ogrodowej znajduje się taras z balustradą, wsparty na czterech pseudobarokowych, żeliwnych kolumnach. Układ wnętrz pałacu jest dwutraktowy z sie­nią przelotową na osi. Pałac otoczony jest od południa parkiem krajobrazowym, założony w XVIII wieku, a z pozostałych stron zabudową gospodarczą.

Pałacem i majątkiem władali kolejno: książę Acerenza Dignatel­li w latach 1850-90, póżniej Herman i Izabela Steinert w latach1890-1930, oraz Erwin Gossmann wymieniony w 1933 roku. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Herbert Caje (do 1945 roku). Po wojnie w pałacu mieściła się administracja Państwowych Nieruchomości Ziem­skich (potem PGR), a od 1969 roku Stacja Hodowli Roślin. Remonty przeprowadzone w latach 60-tych i 80-tych nie zmieniły architektury obiektu. Solidny remont z renowacją elewacji przeprowadził obecny, prywatny właściciel zespołu, któremu pałac służy obecnie jako mieszkanie i w związku z tym pałac można obejrzeć tylko prze bramę.

Pasterzowice położone 4 km na północ od Szprotawy, przy drodze nr 297 do Kożuchowa. Zespół pałacowo-folwarczny znajduje w centrum wsi, się po wschodniej stronie szosy.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Zabudowania folwarczne