Klasycystyczno-barokowy dwór w Osieku został wybudowany w latach 1918- 21 dla Antoniego Czaplickiego według projektów Kazimierza Rutkowskiego.

Jest to podpiwniczona, parterowa budowla z dwukondygnacyjnym, mieszkalnym poddaszem przekrytym wysokim dachem łamanym. Rezydencję posadowiono na planie prostokąta z alkierzowymi ryzalitami w elewacji ogrodowej oraz z półkolistym ryzalitem i małym skrzydłem gospodarczym po bokach. W osi siedmioosiowej elewacji frontowej umieszczono trójarkadowy portyk wgłębny dźwigający wystawkę z loggią zwieńczoną trójkątnym szczytem podtrzymywanym przez dziewięć par kolumienek. W elewacji ogrodowej w połaciach przekrywających poddasze nad ryzalitami umieszczono lukarny zamknięte łukiem wklęsło-wypukłym. W części środkowej poddasza umieszczono wystawki na dwóch kondygnacjach. Całość otacza park krajobrazowy.

Antoni Czaplicki był właścicielem majątku do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej majątek został znacjonalizowany i wykorzystany na potrzeby przedszkola. W budynku mieściły się również biura miejscowego PGR-u oraz mieszkania pracownicze. W latach 90-tych dwór przeszedł gruntowną restaurację. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Bardzo miły właściciel oprowadził mnie wokół dworu.

Osiek jest położony 17 km na południowy-zachód od Płońska, 5 km na zachód od drogi nr 50 do Wyszogrodu, z której należy skręcić w Starym Nacpolsku. Dwór znajduje się w centrum wsi, po południowej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w maju 2018 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Loggia

  • Widok od zachodu

  • Elewacja parkowa z alkierzami

  • Elewacja parkowa z alkierzami