Pierwotny Kościół Narodzenia NMP w Piasecznie, który stanowi prezbiterium obecnej świątyni, został zbudowany przez krzyżaków w 1348 roku. W połowie XVIII wieku do zbyt już małego kościoła dobudowano dwie kaplice barokowe: Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Józefa. Jest to wzniesiona w stylu gotyckim trójnawowa hala z trójbocznym prezbiterium, nakryta dwuspadowym dachem z wieżą-dzwonnicą nakrytą barokowym hełmem, dostawioną od zachodu.
Wnętrze wypełnia wyjątkowo bogate wyposażenie rokokowe z połowy XVIII wieku (m.in. konfesjonały, chrzcielnica, ambona). Wśród dobroczyńców świątyni wyróżnia się postać króla Jana III Sobieskiego, który przyczynił się do jej odbudowy po zniszczeniach wojen szwedzkich (herb króla widnieje na sklepieniu). W ołtarzu głównym umieszczono cudowną figurkę Matki Bożej z Dzieciątkiem, którą historycy sztuki datują na przełom lat 70/80-tych XIV wieku. Owalną twarz Jezusa o wysokim czole otaczają bujne loki, usta rozciągają się w szerokim uśmiechu, czarne oczy wpatrują się w stojących u jej stóp wiernych. Dla zrównoważenia ciężaru dorodnego chłopca podtrzymywanego na prawej ręce, postać Matki Bożej wygięta jest w wyraźnym kontrapoście. Jezus bawi się wyciągając dłonie po królewskie jabłko. Obie postacie ubrane są w złociste szaty, układające się w malownicze fałdy i załamania. 8 września 1968 roku figura Matki Boskiej Piaseckiej – Królowej Pomorza została ukoronowana przez kardynała Karola Wojtyłę. Wewnątrz świątyni znajduje się tablica pamiątkowa ku czci miejscowego proboszcza Augustyna Bukolta rozstrzelanego przez nazistów w 1939 roku. Wzdłuż przykościelnego muru zorganizowano drogę różańcową (piętnaście kaplic).
Około 1380 roku nastąpiły we wsi objawienia (usankcjonowane przez kościół katolicki w 1649 roku), co zapoczątkowało intensywny ruch pielgrzymkowy. Matka Boża ukazać się miała ubogiemu smolarzowi, któremu uzdrowiła sparaliżowanego syna. Wieść o tym czynie rozeszła się szybko po okolicy, ściągając rzesze pielgrzymów. W miejscu objawienia (znajdującym się kilkaset metrów na południe od kościoła) znajduje się niewielka studzienka, otoczona modernistycznym kompleksem pielgrzymkowym z ołtarzem, dzwonnicą i drogą krzyżową (piętnaście stacji). Pierwsza kaplica murowana została tu zbudowana w 1727 roku. Obecny zespół, w kształcie łodzi z żaglem, pochodzący z lat 1967-78 powstał głównie z inicjatywy ks. prałata Kazimierza Myszkowskiego. Przy szosie znajdują się miejsca parkingowe i przystanek autobusowy.
Piaseczno jest położone 5 km na południe od Gniewu, przy drodze nr 91 (po jej zachodniej stronie) do Nowego.
Zdjęcia wykonano w maju 2017 roku.