Sobór św. Jana Chrzciciela został zbudowany przez jezuitów w latach 1626-32, jako świątynia katolicka. Po skasowaniu zakonu świątynia służyła jako magazyn. W 1904 roku opuszczony i niszczejący kościół został przejęty i wyremontowany przez diecezję rzymskokatolicką i pw. Serca Pana Jezusa pełnił funkcję kościoła garnizonowego. Od 1957 roku odprawiano w nim również liturgię w obrządku bizantyńsko-ukraińskim, a w 1991 roku Archieparchia przemysko-warszawska otrzymała zespół pojezuicki na własność od Ojca Świętego Jana Pawła II. Przed ołtarzem głównym zainstalowano zabytkowy ikonostas z cerkwi w Lubaczowie, a w budynkach byłego klasztoru znajduje się Muzeum Archidiecezjalne.

Pomimo przekształceń dokonanych w 2 połowie XVIII i na początku XX wieku, świątynia zachowała cechy stylowe barokowej bazyliki. Para wież w fasadzie poprzedza trójnawowy korpus. Wydłużone prezbiterium flankują kaplice, za którymi ulokowane są zakrystia i skarbczyk. Ponad nawami bocznymi empory, z wejściami od strony budynku klasztornego. Sklepienia wnętrza są kolebkowe i krzyżowe. Ściany rozczłonkowane pilastrami o korynckich kapitelach, wspierającymi masywne belkowanie. Przestrzenie nawowe rozdzielone arkadami na filarach. Na osiach naw bocznych znajdują się portale wejściowe do kaplic. Na sklepieniu w kaplicach zachowała się siedemnastowieczna sztukateria. Barokowe wyposażenie wnętrza nie przetrwało do naszych czasów. Późniejsze (z pocz. XX w.) przeniesiono do kościoła p.w. śś. Mikołaja i Stanisława Biskupa opactwa benedyktynek w Jarosławiu. Na miejscu pozostały jedynie ołtarze w kaplicach – śś. Piotra i Pawła oraz Przeświętej Bogurodzicy.

Przemyśl jest położony 88 km na południowy-zachód od Rzeszowa, przy drodze nr 77 i 28, niedaleko polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce(14 km). Sobór znajduje się poniżej bazyliki, przy ulicy Katedralnej.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2006 roku.

  • Fasada świątyni

  • Dzwonnica

Nowe zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.

  • Fasada

  • Dzwonnica

  • Ikonostas