Pałacyk „Gubernia” w Radzyniu Podlaskim został wzniesiony w końcu XVIII wieku z fundacji Potockich. W 1870 roku rezydencja została przebudowana w stylu eklektycznym przez rodzinę Szlubowskich.

Jest to budynek murowany, prostokątny, dwukondygnacyjny, nakryty wysokim dachem mansardowym, z charakterystyczną wieżą przylegającą do wschodniej elewacji. Całość znajduje się w jednohektarowym parku.

Po przekazaniu przez Bronisława Szlubowskiego zespołu pałacowo-parkowego na rzecz Skarbu Państwa (1920), „Gubernia” stała się siedziba rodową ostatnich właścicieli Radzynia. Od 2004 roku pałac z parkiem należał do Jeremiego Doria-Dernałowicza, spadkobiercy Bronisława Szlubowskiego. Dernałowicz na stałe mieszka we Francji. Po odkupieniu pałacu od starostwa powiatowego wymienił dach i wyremontował parkan oraz budynki gospodarcze. Po śmierci matki, Kingi Dernałowicz, w 2010 roku stracił zainteresowanie obiektem, zwłaszcza że dzieci (z żony Francuzki) nie przejawiały zainteresowania nie tylko Radzyniem, ale i Polską. Od kilku lat pałac był wystawiony na sprzedaż i został sprzedany wiosną 2016 roku panu Tomaszowi Karaszewskiemu, właścicielowi firmy Food Machines Sp. z o.o. Obecnie pałac otoczony murem i zdziczałym parkiem jest prawie niewidoczny od ulicy.

Pałac znajduje się na południe od pałacu Potockich przy ul. Stanisława Sitkowskiego 2.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.