Rogowiec to szczyt o wysokości 870 m.n.p.m. w Górach Suchych z ruinami zamku. Cała góra oraz otoczenie ruin zamku porośnięte jest lasem bukowo-świerkowym. Zbocza Rogowca są strome pocięte małymi, lecz głębokimi dolinkami oraz usiane malowniczymi permskimi skałkami.
Na górę i zamek Rogowiec warto wybrać się z dwóch powodów: po pierwsze – jest to najwyżej położony zamek w Polsce, po drugie – oferuje idealne warunki do podziwiania krajobrazów okolicznych wzniesień. Na wschodzie i północnym wschodzie widać Góry Sowie, na północy Góry Wałbrzyskie, a na zachodzie i południu Góry Kamienne. Na Górę Rogowiec prowadzi kilka szlaków: z Wałbrzycha lub Mieroszowa prowadzi żółty szlak, który przy Przełęczy Koziej przechodzi w niebieski; z Sokołowska i Jedliny-Zdrój szlak czerwony im. Orłowicza, który w końcowym podejściu łączy się z niebieskim; z popularnego schroniska „Andrzejówka” prowadzą trzy szlaki w stronę Głuszycy (żółty, czerwony i niebieski); z Grzmiącej, z miejsca gdzie żółty szlak schodzi z drogi asfaltowej.
My wybraliśmy ten ostatni. W Grzmiącej jedziemy ulicą Wiejską aż do końca asfaltu (do nr 47), po drodze zwiedzając drewniany kościół pw. Narodzenia NMP. Na końcu drogi kierujemy się w prawo za żółtymi znakami. Szlak wiedzie cały czas lekko pod górę. Po około 15 minutach wychodzimy na skraj polany, z której widać Jedlinę-Zdrój z pałacem. Następnie ścieżka omija wzgórze z lewej strony i dochodzi równią do podnóża szczytu Rogowca. Stąd ostro na szczyt, na który docieramy po około 1 godzinie od parkingu. Powrót tą samą drogą zajmuje około 40 minut.
Góra Rogowiec jest położona w północnej części Gór Suchych, około 3 km na zachód od centrum wioski Grzmiąca.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.