Klasycystyczny dwór w Rurce został wybudowany ok. 1830 roku. Obiekt został zaprojektowany na rzucie prostokąta o wymiarach 9,18 na 13,86 metrów. Parterowy dwór jest podpiwniczony w całości. Niestety nie zachował się dach obiektu, który w oryginale był naczółkowy, pokryty dachówką karpiówką. Boczne skrzydło dworu było piętrowe – niestety ta część dworu zawaliła się. Elewacja dworu jest symetryczna, siedmioosiowa z prostokątnym wejściem w centralnej części fasady. Do wejścia prowadzą schody. We wnętrzu obiektu nie zachowało się oryginalne wyposażenie. Nie zachowała się także stolarka okienna i drzwiowa – tylko w jednym oknie widoczne są fragmenty ościeżnic, a w głównym wejściu zachowały się fragmenty drewnianych płycinowych ościeżnic. Dwór został wybudowany z cegły ceramicznej na fundamentach z kamieni granitowych. Ściany działowe wzniesione także z cegły były otynkowane tynkami wapiennymi. W budynku zachowały się jedynie ściany działowe.

Obiekt od 1945 roku należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego, które użytkowało go do 1973 roku. Od tamtej pory dwór był nieużywany. Obecnie znajduje się w prywatnych rękach i jest odbudowywany.

Dwór mieści się w zespole folwarcznym na północ od zabudowań wsi. Park otaczający folwark podzielony jest na dwie części Rurzycą. Dwór znajduje się po zachodniej stronie rzeki. W centrum wsi należy skręcić w lewo (jadąc od Chojny) i drogą gruntową jechać około 600 metrów aż do gospodarstwa, gdzie pozostawiamy auto i idziemy ok. 100 metrów w lewo, wzdłuż rzeki.

Rurka jest położona około 6 km na północny-wschód od Chojny, przy lokalnej drodze do Strzelczyna.

Zdjęcia wykonano w maju 2022 roku.

  • Fasada