Niestety nie znamy daty budowy, ani fundatora murowanego zamku w Rybnicy Leśnej. Być może był to książę świdnicko-jaworski Bolko I. Zamek został wzniesiony na północnym brzegu Suchawy, na wysokiej górze (770 m n.p.m.). Całe założenie miało wymiary 30×17 metrów i składało się z zamku właściwego i wolno stojącej, cylindrycznej wieży. Badacze sądzą że warownia powstawała dwuetapowo. W pierwszym etapie około 1300 roku powstała cylindryczna wieża o średnicy 8 metrów, otoczona drewniano-ziemnymi umocnieniami, do której wejście znajdowało się na wysokości 4 metrów powyżej poziomu terenu. Obronna wieża usytuowana była w najwyższej, południowo-wschodniej części założenia. W drugiej fazie budowy w XIV wieku wzniesiono mury obwodowe i pozostałe budynki mieszkalno-gospodarcze. Od południa przylegało do twierdzy niewielkie przedzamcze (14×18 metrów). Obronność budowli podnosiły wykute w skale fosy o szerokości od 3,5 do 7 metrów i głębokości do 4 metrów.
W połowie XIV wieku zamek pozostawał w rękach Reincza, Hansa i Jerislava Swenkinvaldów, a w roku 1356 przeszedł w posiadanie Karola IV. Od cesarza wykupił go Hersko z Rozlowicz. Potem obiekt stał się własnością Bolka II, a po śmierci księcia – jego żony Agnieszki, która oddała zamek w lenno biskupowi wrocławskiemu Przecławowi z Pogorzeli. Od 1388 roku warownia przeszła w ręce prywatne. W pierwszej połowie XV wieku zamek zdobyli husyci, a następnie w latach 70-tych XV wieku stała się siedzibą rycerza-rabusia von Schellendorfa. W 1483 roku zamek zdobyły wojska Macieja Korwina, a w 1497 roku został opuszczony ostatecznie i od tego czasu pozostaje w ruinie. Do naszych czasów przetrwała ruina wieży do wysokości około 10 metrów. W 1995 roku w czasie badań terenowych odsłonięto niewielkie pozostałości drugiej wieży o wymiarach 6×6 metrów, mieszczącej zapewne bramę wjazdową, oraz fragmenty przyziemia budynku mieszkalnego, zajmującego północny narożnik zamku. Ruiny warowni położone są w najdalej wysuniętej na zachód części wysokiego wzniesienia (770 m n.p.m.).
Rybnica Leśna jest położona około 10 km na południe od Wałbrzycha, przy drodze nr 380 między Unisławiem Śląskim a Głuszycą. Z Rybnicy możemy dojechać samochodem do schroniska Andrzejówka, od którego idziemy do granicy lasu, gdzie przed drogowskazem skręcamy w prawo w dół. Następnie po kilkuset metrach dochodzimy do drogowskazu z napisem Zamek Radosno, który pokazuje ścieżkę prowadzącą do ruin zamku. Czas przejścia od schroniska to około 30-40 minut.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku..