Pierwotny, drewniany dwór w Siemianowicah Śląskich został wzniesiony przez rodzinę Mieroszewskich. Była to budowla zbudowana głównie z drewna, na murowanym fundamencie. W 1741 roku ostatni przedstawiciel rodu Mieroszewskich – Jan Krzysztof wydał swoją córkę za niemieckiego podporucznika z rodu Schwellengröbel. Michałkowice przeszły pod władanie rodu Schwellengröbel, a następnie Rheinbabenów. Około 1870 roku rodzina von Rheinbaben wzniosła na miejscu starej siedziby nowy, neogotycki pałac.

Powstała wtedy parterowa budowla murowana z cegły i otynkowana, wzniesiona na planie prostokąta. Od frontu rezydencja posiada centralny, dwukondygnacyjny ryzalit wejściowy i trzykondygnacyjny ryzalit boczny. Całość nakryta jest dachami dwuspadowymi. Główne wejście poprzedzono  żeliwnym zadaszeniem z dekoracją arabeskową. Przed elewacją ogrodową znajduje się rozległy taras ze schodami. Wnętrza przekształcone, o niesymetrycznym układzie. Zachowała się sala kominkowa z boazeriami i sala balowa, połączona z ogrodem zimowym, dobudowanym w 1906 roku według projektu Luisa Damego. Pałac otacza rozległy park krajobrazowy, obecnie park miejski, z licznymi okazami starodrzewu. Na obrzeżach parku usytuowano neogotycki dom ogrodnika i leśniczówkę, zaprojektowane również przez Luisa Damego, zbudowane około 1906 roku. Wzniesione z cegły, nawiązujące do budowli obronnych, z wieżami, machikułami, krenelażem i ostrołukowymi oknami. W pobliżu znajdują się dawne budynki gospodarcze: stajnie, obory, kotłownia ze szklarnią. 

Rezydencję przebudowano w 1906 roku, a następnie w trakcie generalnego remontu w 1986 roku. Po II wojnie światowej właścicielem „Zameczku” stała się kopalnia „Michał”, która przekształciła go w Zakładowy Dom Kultury. Obecnie pałac podlega kopalni „Siemianowice”, mieści się w nim Klub Technika, a w salach są organizowane liczne imprezy o charakterze kulturalnym. 

Siemianowice Śląskie są położone około 5 km na północ od Katowic. Pałac rodu Rheinbabenów położony w Michałkowicach, dzielnicy Siemianowic Śląskich przy ulicy Oświęcimskiej 7.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2010 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Żeliwny ganek

  • Data budowy nowego pałacu

  • Kartusz herbowy kopalni

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja frontowa