Zamek w Sierakowie powstał na przełomie XIV i XV wieku z fundacji rodu Nałęczów. Założenie zbudowano z cegły na lewym brzegu Warty. Wewnątrz murów obwodowych z bramą od wschodu, wzniesiono dwa równoległe skrzydła mieszkalne: północne i południowe. W latach 1450-1570 zamek należał do Górków, którzy dokonali jego przebudowy. Następnie właścicielem warowni został Jakub Rokossowski, a od roku 1591, Jan z Bnina Opaliński. W czasach Jana Opalińskiego budynki nadbudowano, a warownię przekształcono w barokową rezydencję. W XVIII wieku budowla podupadła i była stopniowo rozbierana. Około 1775 roku rozebrano skrzydło północne, a w trzeciej dekadzie XIX wieku skrzydło południowe.

W latach 1993-95 przeprowadzono prace badawcze i rekonstrukcyjne, w wyniku których odtworzono przypuszczalny wygląd skrzydła południowego. Obecnie w jego wnętrzu ma siedzibę muzeum.

Sieraków jest położony 75 km na południowy-wschód od Gorzowa Wielkopolskiego, przy drodze nr.182, między Wronkami a Międzychodem. Zamek znajduje się we wschodniej części miasta przy ulicy Zamkowej, nad samym brzegiem Warty.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2005 roku.

  • Odtworzone skrzydło południowe

  • Odtworzone skrzydło południowe

  • Odtworzone skrzydło południowe