Późnoklasycystyczny dwór w Steklinie został wybudowany około połowy XIX wieku dla rodziny Zielińskich herbu Świnka.

Parterowy, podpiwniczony budynek, z dwukondygnacyjną częścią środkową, został wzniesiony na planie prostokąta. Środkowa część dworu przykryta jest niskim dachem dwuspadowym, natomiast parterowe części niskimi dachami trójpołaciowymi. Elewacja frontowa jest symetryczna, jedenastoosiowa z pięcioosiowym ryzalitem zakończonym naczółkiem. Ryzalit jest poprzedzony gankiem wejściowym, zwieńczonym tarasem z balustradą. Ściany ryzalitu są regularnie boniowane. Elewacja ogrodowa, tak samo jak frontowa, jest symetryczna, posiada trzyosiowy ryzalit umieszczony centralnie. Ściany ryzalitu są zaokrąglone. Przed ryzalitem mieści się taras oraz wysokie schody w kształcie litery „T” prowadzące do parku. Front budynku skierowany jest na południowy wschód. Boczna elewacja skierowana na południowy-zachód jest czteroosiowa i posiada dwa okna, dwie blendy okienne oraz drzwi do piwnicy. Boczna elewacja skierowana na północny-wschód jest trzy osiowa, z dwoma oknami umieszczonymi skrajnie oraz z centralnie umieszczonymi drzwiami prowadzącymi do pomieszczeń na parterze. Wnętrze dworu jest dwutraktowe z wąskim korytarzem międzytraktowym obejmującym wschodnią i środkową część dworu. Wszystkie pomieszczenia dworu połączone są ze sobą w układzie amfiladowym. Całość jest otoczona parkiem ze stawem o powierzchni 8 ha, podzielonym na dwie części: najbliższe otoczenie dworu oraz rozległy park krajobrazowy wykorzystujący pofałdowanie terenu. Zachowana aleja główna biegnie od dworu do brzegów Jeziora Steklińskiego. W majątku zachowały się budynki inwentarskie i magazynowe z przełomu XIX/XX wieku oraz spichlerz zbożowy.

Na początku XX wieku majątek wykupują Linowscy i są jego właścicielami aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy majątek przejęli Niemcy. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku w Steklinie do 1939 roku był Jan Linowski, który zaginął na przełomie 1939/1940 roku w Rudau koło Królewca. W 1945 roku dobra przejęte została przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie. Dwór przeszedł remonty i prace adaptacyjne w latach 1952, 1966, 1976. Mimo tego układ wnętrz jest dalej czytelny. Obecnie jest własnością Stacji Hodowli Roślin Ogrodniczych. 

Steklin jest położony 20 km na południowy-wschód od Lubicza, przy drodze nr 10 do Lipna. Pałac znajduje się po północnej stronie szosy.

Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Ryzalit fasady

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna