Zamek w Strzegomiu został zbudowany w końcu XIII wieku z inicjatywy księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Był on rezydencją samego księcia Bolka I oraz jego żony, księżnej Beatrycze, która w 1305 roku ufundowała na zamku kaplicę pw. św.Krzyża i NMP. Warownię wzniesiono we wschodniej części miasta i była ona sprzężona z murami miejskimi. Z zachowanego opisu wynika, że w jej skład wchodziła siedziba księcia, wspomniana powyżej kaplica zamkowa, słodownia i browar, spichlerz zbożowy, stajnie, mieszkanie dla wartownika bramnego, jak również domy dla służby. Od czerwca 1338 roku zamek był rezydencją Bolka II Małego i jego żony Agnieszki. W 1369 roku księżna Agnieszka odstąpiła zamek rycerzowi Mikołajowi z Cisów. Od 1392 roku zamek znajdował się w czeskich rękach. W 1428 roku zamek został zniszczony przez husytów. Po odbudowie założenie zamkowe zostało rozbudowane w 1454 roku, otrzymało drugą linię umocnień z aż 5 bramami. W 1584 roku warownia została przebudowana w stylu renesansowym.

         Ostateczne zniszczenie warowni nastąpiło w czasie wojny trzydziestoletniej, w I połowie XVII wieku, jednak nie wiadomo czy już wtedy został opuszczony i rozebrany. Należy zakładać, że w XVIII wieku już nie istniał, ponieważ na planach miasta nie został zaznaczony. W 1662 roku, przeszedł na własność miasta, które w 1770 roku przekazało go w ręce mydlarza Hoffmanna, który najprawdopodobniej urządził tu manufakturę.

         Ostatecznie relikty zamku zostały zniszczone przez budowniczych wiaduktu kolejowego. Na podstawie przeprowadzonych badań terenowych zlokalizowano jego położenie we wschodniej części miasta między obecnymi ulicami: Obywatelską, Dąbrowskiego i Kościelną. Przy ul.gen.J.Dąbrowskiego, w miejscu gdzie kiedyś był zamek stoi tablica pamiątkowa opisująca jego dzieje. Miejsce to znajduje się na początku ulicy, po jej lewej stronie, zaraz za wiaduktem kolejowym. Po drugiej stronie ulicy Jarosława Dąbrowskiego, na przeciw miejsca po zamku stoi gotycka kaplica św. Antoniego, służąca do celów sakralnych i obronnych. Wybudowana została jako basteja obronna przy Bramie Nowej, w XV wieku.

         Strzegom jest położony 16 km na północny-zachód od Świdnicy, przy drodze nr 374 do Jawora. 

         Zdjęcia wykonano w lutym 2011 roku.

  • Tablica informacyjna

  • Tablica informacyjna

  • Gotycka kaplica św. Antoniego

  • Gotycka kaplica św. Antoniego

  • Bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła