Klasycystyczny pałac w Suchej Dolnej powstał pod koniec XVIII wieku z przebudowy starszego, barokowego założenia, z fundacji Ernesta Ludwika Eckersberga. Eckersbergowie władali ma­jątkiem do połowy XIX wieku. W 1886 roku dobra należały do Klitzingów, którzy najpew­niej mieszkali poza Suchą Dolną, pałac zaś służył za mieszkanie dla pracowników folwarku. 

W drugiej połowie XIX wieku pałac został przebudowany. Przebudowa dotyczyła głównie wnętrz. W trakcie frontowym wydzielo­ny został wewnętrzny korytarz, a liczne sale, w tym reprezentacyjną, podzielono na mniej­sze lokale. W końcu XIX wieku do fasady dostawiony został portyk, a do elewacji po­łudniowej aneks z wieżą.

Obecnie jest to piętrowa, podpiwniczona budowla, założona na planie wydłużonego prostokąta z dobudówkami od połu­dnia. Korpus główny nakryto dachem czterospado­wym, dobudówki pulpitowym, a wieżę mansardowym. Fasada i elewacja ogrodowa, są roz­członkowane lizenami, zwieńczone tryglifowym fryzem i ozdobione klasycystyczną dekora­cją o motywach girland, medalionów z popiersiami. W osiach obu elewacji dłuższych, usytuowano pozornymi ryzalitami, z których frontowy zwieńczono przyczółkiem z faliście uformowanym szczytem. Wejście główne po­przedza podcieniowy portyk z tarasem. Układ wnętrz jest dwutraktowy z wtórnymi podziałami, z sienią na przestrzał. Piwnice i część po­mieszczeń parteru mają sklepienia kolebkowe i kolebkowo-krzyżowe. Stropy sal reprezen­tacyjnych zdobiły barokowe sztukaterie i klasycystyczne freski. Za pałacem rozciąga się niewielki park krajobrazowy.

Ród Klitzingów posiadał majątek do 1945 roku, a ostatnim właścicielem był Hans Klitzing. Po II wojnie światowej pałac znalazł się w posiadaniu PGR-u, a od roku 1969 klucza majątków Stacji Ochrony Roślin w Paste­rzowicach. Kilka lat temu sprzedany został przez AWRSP prywatnemu inwestorowi, który miał go wyre­montować. Obecnie nieremontowane założenie chyli się ku upadkowi. Jeszcze parę lat i z pałacu nie zostanie nic.

Sucha Dolna jest położona 8,5 km na wschód od Szprotawy, przy lokalnej drodze do Niegosła­wic. Zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w centrum wsi, po północnej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.

  • Budynki folwarczne z bramą wjazdową do założenia

  • Elewacja frontowa pałacu

  • Południowa wieża

  • Główne wejście

  • Południowa wieża

  • Zabudowania folwarczne