Rheinfall – to słynny, malowniczy wodospad na Renie, położony w niewielkiej miejscowości Neuhausen. Powstał on około 14 do 17 tysięcy lat temu w czasie ostatniej epoki lodowcowej i obecnie jest największym wodospadem położonym na terenach równinnych Europy. Szerokość kaskady osiąga tu przeszło 150 metrów, a woda spada z hukiem z wysokości 23 metrów. W ciągu sekundy przepływa tędy blisko 700 tysięcy litrów wody (w okresie zimowym wartość ta spada do 250 tysięcy). Wokół wodospadu rozlokowanych jest kilka punktów widokowych. Ponadto na okolicznych skałach wznoszą się majestatycznie dwa średniowieczne zamki Laufen i Wörth. Obecnie wodospad Rheinfall stanowi jedną największych atrakcji przyrodniczych regionu.

Najlepszym miejscem do podziwiania wodospadu są platformy widokowe na lewym brzegu Renu położona w pobliżu zamku Laufen (Schloss Laufen), prowadzą na nie wąskie i strome schody. Inne dobre punkty widokowe są na prawym brzegu rzeki (możliwa przeprawa promem), w Neuhausen am Rheinfall, w okolicy Schlössli Wörth. Do wodospadu można też podpłynąć łodzią i po zacumowaniu wspiąć się na samotną skałę znajdującą się w centrum kipieli.

Neuhausen to niewielka miejscowość w północnej Szwajcarii, położona około 5 km w kierunku południowo-zachodnim od centrum Szafuzy, w kantonie Schaffhausen. Wodospad znajduje się na odcinku rzeki zwanym Wysokim Renem między Jeziorem Bodeńskim a Bazyleą.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Zamek nad wodospadem

  • Skała z punktem widokowym