We wczesnym okresie średniowiecza Sargans był częścią Dolnej Raetii. Pierwsza wzmianka pochodzi z IX wieku, kiedy to wspomniano o kościele pw. św. Kasjana. Sargans jest wymieniany jako Senegaunis w XI wieku. Wcześniejsza wzmianka jako de Senegaune , rzekomo datowana na 765 rok, zachowała się w XVI-wiecznej kopii. Od XII wieku Sargans był częścią hrabstwa Werdenberg.

Miasteczko znane jest z XII-wiecznego zamku, który pochodzi sprzed powstania Konfederacji Szwajcarskiej. Pierwsza wzmianka o warowni pochodzi z 1282 roku. Osada rozwinęła się wokół zamku w XIII wieku. Współczesna pisownia sięga XVI wieku. Popularna etymologia nazwy, łącząca imię Sargans z „gęsią” (niemiecki Gans) może pochodzić już z XV wieku. Herb miasta, gęś na czarnym tle, pochodzi z XV wieku.  W 1406 roku miasto i zamek połączono wspólnymi fortyfikacjami. W 1445 roku miasto, ale nie zamek, zostało zdobyte i spalone przez Konfederację Szwajcarską. Sargans uzyskało ograniczone prawa samorządowe w 1456 roku, kiedy hrabia zgodził się wybrać Schultheiss (urzędnik zbierający podatki) z listy trzech kandydatów zgłoszonych przez mieszczan. W 1483 roku Hrabia Jürg z Werdenberg-Sargans został zmuszony do sprzedaży hrabstwa Konfederacji Szwajcarskiej za 15 000 guldenów reńskich. Od tego czasu aż do 1798 roku zamek był siedzibą wójtów szwajcarskich. Miasto ponownie spłonęło w 1490 roku. W 1501 roku Konfederacja Szwajcarska potwierdziła prawa miejskie Sargans i przyznała prawo do cotygodniowego targu. W 1798 roku Sargans stał się częścią okręgu Mels w kantonie Linth w Republice Helweckiej . W 1803 roku zostało włączone do kantonu St. Gallen. W 1811 roku większość miasta została zniszczona przez pożar.

Sargans jest położone we wschodniej Szwajcarii, w kantonie St. Gallen, ok. 12 km na południowy-zachód od Vaduz.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • W głębi widać donżon

  • Donżon

  • Panorama miasta ze wzgórza zamkowego