Karlskrona to zabytkowe miasto portowe w południowej Szwecji, położone nad Morzem Bałtyckim. Założone zostało w 1680 roku na wyspie Trossö przez szwedzkiego króla Karola XI jako siedziba Szwedzkiej Królewskiej Marynarki, a jego powstanie miało bezpośredni związek z uzyskaniem w 1658 roku przez Szwecję terenów dzisiejszego Blekinge, Skanii i Halland od swego odwiecznego wroga – Danii. Nazwa miasta pochodzi od zestawienia imienia króla oraz słowa korona. Miało ono świadczyć o ówczesnej potędze Szwecji a także wzmocnić wpływy na uzyskanych od Danii po traktacie z Roskilde nowych ziemiach. Karlskrona rozlokowana jest na przeszło 30 wyspach należących do archipelagu Blekinge. Serce miasta stanowi wyspa Trossö, w której centrum usytuowany jest malowniczy Wielki Rynek (Stortorget) na którym znajduje się monumentalny pomnik króla Karola XI. W mieście znajduje się wiele zabytkowych budowli z których najważniejsze to :
– zbudowany w latach 1720-44 kościół Fryderyka – Fredrikskyrkan. Świątynia została zaprojektowana przez Nicodemusa Tessina młodszego. Kościół znajduje się na głównym rynku miasta – Stortorget, na wyspie Trossö.
– XVIII wieczny ratusz.
– Protestancki kościół Świętej Trójcy (Trefaldighetskyrkan) Świątynia została zaprojektowana również przez Nicodemusa Tessina młodszego i zbudowana w latach 1697-1709. Wygląd kościoła to okrągły budynek z dachem kopułowym, który jest nietypową dla Szwecji konstrukcją. Kościół znajduje się na głównym rynku miasta – Stortorget, na wyspie Trossö.
– Kościół Admiralicji (Kungliga Amiralitetskyrkan) powstał w 1685 roku i jest największą drewnianą świątynią w Szwecji, mogącą pomieścić 4000 osób. Z zewnątrz kościół pokryty jest farbą koloru Falu rödfärg (czerwony falu), czyli w tradycyjnym szwedzkim kolorze. Świątynia ma kształt kwadratu położonego na planie krzyża greckiego, którego krzyżujące się ramiona mają długość 20 metrów. Wnętrze kościoła pomalowane jest w odcieniach koloru niebieskiego. W odróżnieniu od pełnych przepychu dekoracji polskich kościołów z epoki baroku, tu dominuje typowa dla protestanckiej Szwecji prosta i surowa forma. Architekt kościoła nie jest znany, jednak prawdopodobnie był nim Erik Dahlbergh.
– Przed kościołem stoi licząca ponad 200 lat, drewniana figura żebraka Rosenboma – legendarnej postaci, która podobno w noc sylwestrową 1717 roku zamarzła z wyciągniętą w żebraczym geście ręką.
– Muzeum Marynarki Wojennej zlokalizowane na wyspie Stumholmen, która była dawniej własnością Marynarki Wojennej i do lat 80-tych wstęp tutaj mieli tylko wojskowi. Początki Muzeum Marynarki Wojennej sięgają roku 1752 – wtedy król Adolf Fredrik stworzył Komnatę Modeli w Karlskronie. Znajdowały się tutaj konstrukcje okrętów, które w tamtejszych czasach były budowane na potrzeby testowania różnych rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych. Obecnie modele te stanowią bardzo ważną część kolekcji muzealnej. Muzeum w obecnej formie zostało otwarte w 1997 roku. I eksponaty, i sposób ich zaprezentowania robią wrażenie. Jedną z większych atrakcji jest podwodny tunel (tzw. tunel wraków), z którego można z bliska podziwiać wrak żaglowca leżącego na dnie morza od ponad 300 lat. Ponadto w muzeum znajdują się rekonstrukcje łodzi, scenki przedstawiające wydarzenia historyczne, które ukazują rozwój Marynarki Wojennej od najdawniejszych lat do teraźniejszości. W 1998 roku zabytkowy układ urbanistyczny Karlskrony wraz z Portem Marynarki Wojennej wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Karlskrona jest położona ok 170 km na północny-wschód od Malmo, przy drodze nr E22 do Sztokholmu.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 1998 roku.