Kristianstad założone zostało w 1614 roku przez duńskiego króla Chrystiana IV Oldenburga. Było to jedno z pierwszych renesansowych miast na półwyspie skandynawskim, którego okazałe fortyfikacje miały zabezpieczać je przed szwedzkimi najazdami. Właśnie przez jeden z takich ataków jaki miał miejsce w 1612 roku zniszczeniu uległo pobliskie miasto Væ, z którego ludność przesiedlono do nowo powstałego i lepiej ufortyfikowanego Kristianstadu. Herb miasta przedstawia dwa lwy trzymające nomogram powstały z litery C i cyfry 4. Po przejęciu miasta przez Szwedów i podpisaniu traktatu z Roskilde, w którym Dania zrzekła się wschodnich ziem tracąc jedną trzecią swojego terytorium, herb pozostał jedynie nieznacznie zmieniony. Miasto przez odwiedzających Duńczyków nazywane jest „Wioską Króla”, tak jak stolica Danii „Wioską Królowej”. Sami Szwedzi również określają miasto mianem „najbardziej duńskiego w Szwecji”.

Jednym z najciekawszych zabytków Kristianstadu jest usytuowany w samym sercu miasta okazały kościół św. Trójcy (Heliga Trefaldighetskyrkan). Świątynia ta wzniesiona została w latach 1617-28 według planów nieznanego architekta.  Ceglany budynek ma 64,5 m długości i 44 m szerokości. W jej wnętrzu uwagę przykuwają barokowe organy z bogatymi złocieniami, marmurowy ołtarz, ambona oraz renesansowe i barokowe płyty nagrobne. Z lat 20-tych XVII wieku pochodzą rzeźbione fronty galerii dla wiernych. Piaskowcowa chrzcielnica,również rzeźbiona powstała w 1742 roku. Na wewnętrznych ścianach kościoła znajdują się bogato zdobione epitafia z XVII wieku. Z połowy tegoż wieku pochodzi bardzo ozdobny żyrandol szesnastoramienny. W posiadaniu świątyni znajdują się liczne srebrne naczynia z XVII wieku lub młodsze, wśród nich duży, zdobiony półmisek autorstwa Drentwetta z kolekcji króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.

Pozostałe ważne zabytki Kristianstadu to m.in. XIX wieczny budynek ratusza miejskiego (Rådhus), Dom Burmistrza (Borgmästargården) oraz dawny pałac Christiana IV (obecnie siedziba Muzeum Okręgowego). W mieście znajduje się także niezwykle malowniczy Park Tivoli (Tivoliparken) na którego terenie wznosi się secesyjny gmach teatru.

Kristianstad jest położone w południowej Szwecji, około 85 km na północny-wschód od Malmo.

Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w 1998 roku. 

  • Kościół św. Trójcy

  • Ratusz

  • Dworzec

  • Storget