Pierwotna średniowieczna warownia w Mariefred została zbudowana w 1380 roku przez Bo Jonssona Gripa i należała do jego rodziny aż do konfiskaty zamku przez króla Gustawa I Wazę w 1526 roku. Król dokonał gruntownej przebudowy zamku w stylu renesansowym. Najbardziej znaną salą reprezentacyjną zamku z XVI wieku jest Komnata Księcia Karola, która jest jednym z najlepiej zachowanych wnętrz w Szwecji z tego okresu. Całość zaś otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym.

W latach 1563–67 król Szwecji Eryk IX Waza więził tu swojego przyrodniego brata, księcia Finlandii Jana III Wazę i jego żonę Katarzynę Jagiellonkę. Tu, na zamku,  20 czerwca 1566 urodził się ich syn, późniejszy król Polski i Szwecji Zygmunt III Waza.

Do 1713 roku warownia była rezydencją królewską. W latach 1713–73 zamek był więzieniem. W 1773 roku został wyremontowany przez króla Gustawa III. W tym czasie w jednej z okrągłych renesansowych wież zamku urządzono wspaniały teatr. Kolejną restaurację zamek przeszedł w latach 1889–94, podczas której usunięto wiele przeróbek z XVII i XVIII wieku. Największą zmianą było dodanie trzeciego piętra. Na szczęście nie doszło do planowanej rozbiórki skrzydła.

Obecnie w pełni odrestaurowany zamek udostępniony jest dla zwiedzających i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu. W salach rezydencji obejrzeć można m.in. bogatą kolekcję szwedzkiego malarstwa portretowego. W zbiorach zamkowych znajdują się także polskie zabytki zrabowane przez Szwedów podczas najazdów na Polskę. W zamkowych ogrodach znajdują się oryginalne kamienie runiczne.

Mariefred jest położone w środkowo-wschodniej Szwecji, nad brzegiem malowniczego jeziora Mälaren, około 68 km na zachód od Sztokholmu.

  • Fasada bramy

  • Kartusz herbowy na bramie

  • Dziedziniec wewnętrzny

  • Widok od jeziora

  • Kamień runiczny

  • Kamień runiczny