Zamek Trolle-Ljungby jest wymieniany jako należący w XIV i XV wieku do duńskiej rodziny szlacheckiej – Bille. W latach 60-tych XIV wieku został sprzedany Jensenowi Holgersenowi Ulfstandowi , duńskiemu politykowi, admirałowi i staroście, który zasłynął z tego, że zlecił budowę Glimmingehus, jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych dworów w Skandynawii. Niewiele wiadomo o wczesnej historii zamku, ale za najstarszą uważa się część zachodnią. Duże prace przebudowy przeprowadzono Oo 1621 roku nastąpiła duża przebudowa zamku, która nadała mu obecny renesansowy wygląd zewnętrzny. W następstwie szwedzkiego podboju Skanii , zamek brał udział w walkach i był niszczony przez liczne najazdy. Dziury po kulach i ślady nacięć w drzwiach wieży, pochodzące z tego konfliktu, są nadal widoczne. W następnych latach zamek był remontowany i dobudowano obronny dom bramny. W 1850 roku zamek przeszedł w posiadanie Hansa Gabriela Trolle-Wachtmeistera, przodka obecnych właścicieli, który zainicjował przebudowę warowni zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obecnym właścicielem zamku jest hrabia Hans-Gabriel Trolle-Wachtmeister.

Zamek położony na małej wyspie otoczonej fosą, składa się z trzech skrzydeł otaczających dziedziniec. Wewnątrz zamek ma bogato zdobione rokokowe i neoklasycystyczne pokoje, w których zachowało się kilka oryginalnych mebli. W zamku mieści się jedna z najlepszych prywatnych bibliotek w Szwecji.

Zamek Trolle-Ljungby jest położony w gminie Kristianstad w Skanii w południowej Szwecji, około 18 km na wschód od Kristianstad.

Zdjęcia wykonano z filmu nagranego kamerą VHS w 1998 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Kościół zamkowy