Początki Uppsali sięgają zamierzchłych czasów średniowiecznych, kiedy to znajdowała się tu osada Wikingów. Z tamtego okresu zachowały w pobliżu miasta (Gamla Uppsala) liczne kopce, które były grobowcami ówczesnych władców. Pod koniec XIII wieku w Uppsali założone zostało arcybiskupstwo. Wtedy tez rozpoczęta została budowa katedry, która w późniejszych wiekach stanowiła miejsce koronacji i spoczynku królów szwedzkich. W 1477 roku w mieście założono uniwersytet, który był jedną z pierwszych tego typu placówek w Skandynawii. To właśnie na nim studiowały później takie wybitne postacie nauki jak m.in. szwedzki przyrodnik Karol Linneusz (1707-78) czy twórca skali temperatur Anders Celsjusz (1701-44). W XVII wieku rozbudowano go o tzw. Gustawianum, które mieściło m.in. amfiteatr dla studentów medycyny. W owym czasie Uppsala stanowiła ważne centrum akademickie oraz naukowe w Szwecji. W 1703 roku miasto zostało nawiedzone przez wielki pożar, w czasie którego zniszczeniu uległo blisko trzy czwarte zabudowy miejskiej oraz zamek. Mimo, że po tym tragicznym wydarzeniu Uppsala straciła polityczne znacznie to miasto nadal uważane jest za historyczne i naukowe serce kraju. Obecnie Uppsala to czwarte co do wielkości miasto w Szwecji i zarazem popularny ośrodek turystyczny i uniwersytecki.
– Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest monumentalna gotycka katedra (Domkyrkan). Jej strzeliste wieże wznoszą się na wysokość przeszło 118 metrów, co czyni z niej największą budowlę sakralną w całej Skandynawii. Kościół ma 118,7 metrów długości, zaś szerokość wynosi 45 m. W jednej z wież umieszczone są dwa dzwony pochodzące z Polski (zrabowane w 1703 roku podczas wojny północnej), jeden z nich, tzw. Thornan, jest aktualnie największym dzwonem kościelnym w Szwecji. Ponad południowym portalem znajduje się największy witraż Szwecji – Okno Syna (szw. Sonens Fönster), o powierzchni 119 m kwadratowych. Budowa świątyni rozpoczęta została w 1260 roku i ciągnęła się przez blisko dwa kolejne stulecia. W 1435 roku, po ok. 165 latach budowy, 7 czerwca, w święto Zesłania Ducha Swiętego konsekrowano katedrę, choć jej budowa nie była jeszcze ukończona (brakowało wież). W latach 1473, 1572 i 1702 katedrę nawiedziły duże pożary. Poważnej restauracji katedry dokonano dopiero w latach 1885-93. W efekcie restauracji katedra otrzymała nowe, neogotyckie wieże, wyższy dach i nowy system przyporowy. Pinakle, nisze i koronkowe szczyty wykonano z cementu, co wzbudziło krytykę. Katedra była miejscem koronacji wielu królów i królowych Szwecji. Koronacje przeprowadzano tutaj od średniowiecza do końca XVII wieku. Wewnątrz katedry przechowywane są relikwie króla i patrona Szwecji – Eryka IX Świętego (1120-60), a także spoczywa Katarzyna Jagiellonka (żona króla Szwecji – Jana III Wazy). Nad jej nagrobkiem znajduje się herb Rzeczypospolitej, a na ścianie fresk wyobrażający Kraków. Warto też zwiedzić skarbiec katedralny (Skattkammaren), gdzie można zobaczyć jedną z największych kolekcji średniowiecznych tkanin i orantów oraz złoty kielich królowej Małgorzaty. Do końca XIX wieku z północnej wieży obserwował miasto strażnik (szw. Tornpelle). Jego zadaniem było uderzenie w dzwony w przypadku pożaru miasta oraz dawanie sygnału rogiem na każdą pełną godzinę. W latach 1971–76, podczas kolejnej restauracji katedry odnowiono malowidła, w pięciu kaplicach wykonano nowoczesne pokrycia ścienne a ołtarz główny otrzymał nową dekorację.
– Zamek królewski (Uppsala Slott) – wzniesiony w XVI wieku na polecenie króla Gustawa I Wazy – obecnie wewnątrz znajduje się m.in. muzeum sztuki.
– Uniwersytet w Uppsali (szw. Uppsala universitet) – założony w roku 1477, co czyni go najstarszym uniwersytetem w Skandynawii. Uniwersytet posiada bezcenną bibliotekę stworzoną głównie z grabieży wojennych. Znajduje się w niej wiele polskich księgozbiorów zagrabionych na terenie Polski w czasach najazdów szwedzkich m.in. biblioteki z Braniewa, Fromborka oraz dwie z Poznania (jezuitów i bernardynów). Z Fromborka do Uppsali Szwedzi w 1626 roku zagrabili m.in. bogaty księgozbiór Mikołaja Kopernika, wraz z archiwum biskupów warmińskich i księgozbiorem kapituły warmińskiej. W Uppsali znajduje się m.in. pierwsze norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika O obrotach ciał niebieskich z 1543 roku.- Muzeum Gustavianum (dawna siedziba uniwersytecka), powstałe w roku 1997. Siedzibą tej placówki jest budynek wybudowany przez Gustawa II Adolfa w latach 1622-25 i nazwany na jego cześć.
– Tuż za rogiem katedry znajduje się kolejny kościół, p.w. Świętej Trójcy, zbudowany w połowie XIV wieku. Ma on ten klimat niewielkich szwedzkich kościołów średniowiecznych. Jednak z oryginalnego wystroju zostało niewiele poza drewnianymi rzeźbami, większość przedmiotów wyprzedano podczas odnawiania kościoła na początku XIX wieku.
– Kamienie runiczne – w Uppsali znaleziono nie mniej niż 38 kamieni runicznych, a wiele z nich można zobaczyć do dziś. Na trawniku na wschód i południe od katedry znajduje się 7 kamieni runicznych, a w Parku Uniwersyteckim, pomiędzy Halą Uniwersytecką a Gustavianum, znajduje się kolejnych 9. Ogólnie rzecz biorąc, zostały one napisane w XI wieku, przedstawiając motywy pogańskie i chrześcijańskie, zwykle upamiętniające zmarłego krewnego.
– Ogród Botaniczny Linneusza (Linneträdgården) założony w 1741 roku – najstarsza tego typu placówka w Szwecji.
Uppsala jest położona w środkowo-wschodniej Szwecji, położone nad rzeką Fyrisan, około 70 km na północ od Sztokholmu.