Obronna wieża mieszkalna w majatku „Czerwony Dwór” powstała na sztucznie usypanym kopcu w 2 lub 3 ćwierci XIV wieku. Była to trzykondygnacyjna, murowana z kamienia budowla. Górne kondygnacje miały charakter mieszkalny, o czym świadczyły pozostałości wykuszy latrynowych. Najwyższa kondygnacja pełniła funkcje obronne z okienkami strzelniczymi.

Miejscowość dzieliła się wówczas na cztery części: Oberhof, Frobelhof, Rothen Hof i Steinhof. Ostatnie dwa majątki należały co najmniej od XVI wieku do rodu von Reichenbach. W 1580 roku budowla została powiększona o budynek dworu. Dwór zbudowany na rzucie prostokąta, również posiadał trzy kondygnacje i dach dwuspadowy z naczółkami. Rezydencja była otoczona murem obronnym. Całość przebudowywana w XVII i XIX wieku.

Pod koniec XVII wieku generał Georg Olivier von Wallis nabył majątek Frobelhof. W 1692 roku Magdalena von Wallis, wdowa po generale, kupiła dwie kolejne części Trzebieszowic i połączyła je w jeden majątek. Posiadłość odziedziczył jej syn Georg Oliver von Wallis w 1729 roku. Pod koniec XVIII wieku dobra nabyła rodzina von Schlabrendorf. W XIX wieku Theresa von Schlabrendorf wyszła za mąż za hrabiego von Herbuval – Chameré. Majątek odziedziczył ich syn Pius. Następnie w 1905 roku dobra należały do hrabiny Wandy von Herbuval – Chameré, a w 1921 roku do Georga Müllera.

Po II wojnie światowej majątek „Czerwony Dwór” był częścią zakładu przetwórstwa owocowo-warzywnego. Przebudowana wieża znajdowała się pośród zabudowań zakładu. Obiekt został opuszczony i zniszczony w latach 90-tych XX wieku. W zniszczonym budynku przetrwało kilka pomieszczeń nakrytych sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Podobno jeszcze w 1994 roku dwór był zadaszony, w co trudno dzisiaj uwierzyć. Miejsce to wydaje się pozbawione gospodarza i prawdopodobnie w najbliższym czasie zostanie ostatecznie zniszczone. Być może to ostatnia chwila żeby je zobaczyć. Obecnie po wieży niema śladu, a dwór jest w opłakanym stanie.

Resztki założenia znajdują się na końcu wsi pod nr 134, przy wylocie na Ołdrzychowice Kłodzkie, po północnej stronie drogi nr 392. Trzebieszowice są położone 12,5 km na południowy-wschód od Kłodzka, przy drodze nr 392 do Lądka-Zdroju.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.

  • Ruiny dworu