Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Tyliczu wzniesiono w 1612 roku za sprawą biskupa Piotra Tylickiego. Jest to drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej, oszalowana poziomo, nakryta dwuspadowymi dachami krytymi blachą. Wnętrze kościoła zostało zaprojektowane w układzie jednonawowym, z trójbocznie zamkniętym, wąskim prezbiterium i przylegającą do niego od północy zakrystią. Nad całością góruje wieża konstrukcji słupowej o lekko pochyłych ścianach, nakryta baniastym hełmem, została nadbudowana w roku 1936 nad dawną kruchtą. Wieża w górnej części ma wąskie piętro dzwonowe. Nad nawą umieszczono barokową wieżyczkę sygnaturkową z latarnią o konstrukcji słupowo ramowej.
Wewnątrz na ścianach znajduje się polichromia z 1960 roku, o motywach ornamentalnych i figuralnych. W prezbiterium świątyni znajdują się trzy rokokowe ołtarze z drugiej połowy XVIII wieku. Ołtarz główny mieści otoczony kultem obraz Matki Bożej Tylickiej z Dzieciątkiem, autorstwa niderlandzkiego malarza Adriana Ysenbrandt. Ołtarze boczne to: Św. Anna Samotrzeć (XVII w.) i Veraicon (XVII w.) dalej Św. Marcin (prawdopodobnie XVII w.), Św. Jan Nepomucen (I poł. XVIII w.) oraz najnowszy – Serce Jezusa z 1950 roku pędzla Czesława Lenczewskiego. W wyposażeniu świątyni znajduje się również późnobarokowa chrzcielnica z początku XVIII wieku (szkoła Wita Stwosza), organy barokowe z XVIII wieku oraz XIV-wieczny krucyfiks rzeźbiony w jednym pniu pochodzący z prywatnych zbiorów bpa Tylickiego.
Obok kościoła, po jego południowo-zachodniej stronie, znajduje się murowana dzwonnica parawanowa z 1803 roku, wzniesiona z inicjatywy ks. Kozierskiego, w kształcie murowanych filarów połączonych trójkątnym przyczółkiem, w którym umieszczony jest herb Tylicza. Środkowy dzwon odlany został w 1605 roku przez Michała Urlicha na Spiszu, pozostałe dwa pochodzą z 1960 roku. Naprzeciw kościoła św. Piotra i Pawła wzniesiono nową, murowaną świątynię pw. Imienia Maryi.
Tylicz jest położony 12 km na południowy-wschód od Krynicy-Zdroju, przy drodze nr 75 do granicy ze Słowacją. Kościoły znajdują się na północ od Rynku
Zdjęcia wykonano w lutym 2013 roku.