Binduga – nieistniejąca obecnie wieś, do 1939 roku znajdująca się w Polsce, w województwie wołyńskim, w powiecie lubomelskim w gminie Bereźce. Wieś była położona nad Bugiem, na terenie obecnego rejonu lubomelskiego w obwodzie wołyńskim, na Ukrainie. Binduga, jak sama nazwa wskazuje, była niegdyś przystanią dla handlu spławowego. Wraz z kilku okolicznymi wsiami, należała dawniej do rodziny Wydżgów, od których przeszła do rąk Kroczyńskich.
We wsi istniał dwór zbudowany przez Sieniutę Lechowickiego prawdopodobnie w XIV wieku i kościół parafialny – murowany pw. św. Mikołaja. Do 1921 roku był kościołem filialnym parafii lubomelskiej. Zbudowany w 1774 roku przez Kazimierza Wydżgę, przebudowany w 1845 roku. W świątyni tej znajdował się zabytkowy, łaskami słynący obraz z XVII wieku Najświętszej Marii Panny z Dzieciątkiem, który obecnie jest czczony w kościele parafialnym w Dubience. Po wysiedleniu części parafian przez NKWD w 1940 roku kościół został zdewastowany i zniszczony po 1945 roku. Ostatnim proboszczem był ks. Ignacy Pożerski.
Na terenie byłej wsi zachowały się relikty cmentarza, na którym znajduje się około 15 nagrobków i krzyży z okresu lat 1896–1934 – ustalono nazwiska 9 pochowanych. Na cmentarzu tym pochowanych zostało kilkanaście osób ze wsi Ziemlica, które zginęły 29 sierpnia 1943 roku. Dokładna liczba oraz nazwiska nie są znane, pochówków nie upamiętniono. Przy cmentarzu znajduje się symboliczna kwatera żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK z metalowym krzyżem i tablicą z nazwiskami lub pseudonimami. Wykaz żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK pochowanych na cmentarzu w Bindudzie.
1.Adamkiewicz Jan, ps. „Zemsta” 2.Buczek Antoni, ps. „Pas” 3.Burzyński Kazimierz, ps. „Burza” 4.Gargol Zdzisław, ps. „NN” 5.Gracz Antoni, ps. „Dusk” 6.Grabowski Stanisław, ps. Junosza” 7.NN, ps. „Jaskółka” 8.Karaniewicz Antoni, ps. „Sosna” 9.Korczak Walenty, ps. „Makolągwa” 10.Kutasiuk Władysław, ps. „Trok” 11.Kuszel Józef, ps. „NN” 12.Mańkowski Zbigniew, ps. „Hektor” 13.Matusiewicz Kazimierz, ps. „Śmiga” 14.Matyszczuk Franciszek, ps. „NN” 15.Olszacki Tadeusz, ps. „NN” 16.Paluch Franciszek, ps. „Rucik” 17.Pol Edward, ps. „NN” 18.Podkański Józef, ps. „Kaktus” 19.Rabek Witold, ps. „Witek” 20.NN, ps. „Rak” 21.Stanisławski, ps. ”Lew” 22.Stocki Bronisław, ps. Brzoza” 23.Swoboda Leonard, ps. „Lampart” 24.Swoboda Jan, ps. Walka” 25.NN, ps. „Swat” 26.Świergotowicz Władysław, ps. „Śpiewak” 27.Świrgoń Kazimierz, ps. „Łata” 28.Trusiu Stanisław, ps.”Kowalski” 29.Węgrowski Stefan, ps. „Funio” 30.Wojtowicz Stanisław, ps. „Orzeł” 31.Wojtowicz Zygmunt, ps. „Pająk” 32.NN, ps. „Wolność” 33.Zgarda Stefan, ps. „Burza”.
Binduga znajdowała się około 20 km na południowy-zachód od Lubomla, 2,5 km na południe od Wysocka. Do byłej wsi bardzo trudno trafić – dojeżdża się polnymi drogami, a poza tym jest to teren przygraniczny. Mnie zawiózł ksiądz Jan Buras, prowadzący ośrodek Caritasu w Zamłyniu.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.