Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich i mierząc 1015 m.n.p.m. znalazła miejsce w Koronie Gór Polskich. Na Wielką Sowę prowadzi kilka szlaków o różnej trudności. Generalnie nie sprawiają one kłopotu nawet niedoświadczonym turystom, a także rodzinom z małymi dziećmi.
Szczyt postanowiliśmy zdobyć z parkingu na Przełęczy Walimskiej (755 m n.p.m.), do którego dojeżdżamy od strony Pieszyc. Parking na Przełęczy Walimskiej jest duży, zmieści się tutaj ok. 100 pojazdów.
Wędrówkę rozpoczynamy szlakiem niebieskim. Jest to najkrótsza opcja dostania się na szczyt Wielkiej Sowy. Według drogowskazu z parkingu na szczyt to około 1 godzina 10 minut. Po około 50 minutach i pokonaniu kilku krótkich, lecz stromych i kamienistych podejść dotrzemy do Rozdroża między Sowami. Na Rozdrożu skręcamy w lewo, dalej niebieskim szlakiem. Tu dołącza również szlak żółty. Do Wielkiej Sowy pozostało już maksymalnie 20 minut. Po drodze mijamy ruiny dawnego schroniska (po prawej stronie szlaku). Na szczytową polanę wkraczamy przez drewnianą bramę. Jest tutaj mnóstwo miejsca by odpocząć. Są też miejsca na ognisko i grilla. Są również dwie wiaty, rzeźba sowy, muflona, kilka ław, ławeczek, sklepik z pamiątkami, kapliczka, wieża widokowa oraz wieża przekaźnikowa.
Wieża widokowa na szczycie Wielkiej Sowy pochodzi z roku 1906 i ma wysokość 25 metrów. Nieco ponad 30 lat wcześniej stała tutaj konstrukcja drewniana. Podczas uroczystego otwarcia murowanej budowli, które odbyło się w drugiej połowie maja roku 1906, brały udział tłumy ludzi, a wieży nadano imię Żelaznego Kanclerza Otto van Bismarcka. Obecnie wieża nosi imię Mieczysława Orłowicza, a wejście do środka jest płatne i możliwe jedynie w okresie od 1go maja do końca października. Bilet wstępu w wersji dla dorosłego turysty kosztuje 6 zł, natomiast bilet ulgowy 3 zł. Panorama ze szczytu jest imponująca, sięga Śnieżki, Śnieżnika, Broumowskich Sten i Ślęży. Na Przełęcz Walimską, gdzie zostawiliśmy samochód wracamy tą samą drogą, co zajmuje nam ok. 40 minut.
Wielka Sowa jest położona około 3,5 km na południowy-wschód od Walimia lub około 9 km na południowy-zachód od Pieszyc.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2021 roku.