W 1807 roku majątek w Winnej Górze został nadany przez Napoleona generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Dąbrowski spędził w Winnej Górze ostatnie lata swojego życia i został pochowany w miejscowym kościele św. Michała. Po generale majątek odziedziczył jego syn, Bogusław Dąbrowski, a następnie potomkowie córki, Bogusławy z Dąbrowskich Mańkowskiej, w rękach których pozostawał do 1939 roku.
Obecny, neoklasycystyczny pałac został zbudowany w 1910 roku dla Henryka Mańkowskiego według projektu architekta Stanisława Boreckiego. Pałac ten zastąpił wcześniejszy dwór wzniesiony dla biskupa Czartoryskiego około 1770 roku. Pałac został zbudowany na rzucie prostokąta. Jest to parterowa budowla, nakryta łamanym dachem mansardowym, w którym znajduje się piętro mieszkalne. W elewacji frontowej znajduje się poprzedzony schodami wysunięty czterokolumnowy portyk zwieńczony naczółkiem z herbem Mańkowskich. Ponad kapitelami, na fryzie umieszczono napis „Si Deus Nobiscum Quis Contra Nos” (Jeśli Bóg z nami, któż przeciw nam). Elewacja ogrodowa z wysuniętym ryzalitem na osi oraz dwoma bocznymi ma charakter neobarokowy. Na parterze pałacu znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne, a mieszkalne na poddaszu. Całość jest położona w zadbanym parku krajobrazowym. W parku znajduje się też staw z wyspą a na niej pomnik jednego z żołnierzy generała.
Obecnie pałac jest własnością poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin, od którego dzierżawi go prywatny przedsiębiorca. W jednej z sal od 1997 roku mieści się małe Muzeum gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.
Winna Góra jest położona ok 3 km na zachód od Miłosławia przy lokalnej drodze do Środy Wielkopolskiej. Pałac znajduje się po prawej stronie drogi na końcu wsi.
Zdjęcia wykonano w październiku 2008 roku.