Arboretum w Wirtach zostało założone pod koniec XIX wieku przez nadleśniczego Adama Putricha, który wprowadził szpalerowe nasadzenie drzew owocowych. W latach 1890–98 przy współpracy prof. Adama Schwappacha, założył 29 powierzchni doświadczalnych badających sposoby naturalizacji i aklimatyzacji oraz możliwości wykorzystania gospodarczego drzew obcego pochodzenia. Założono księgi, w których zapisywano obserwacje, a wyniki badań publikowano w fachowych pismach. Na przełomie XIX i XX wieku zgromadzono tu wielką kolekcję róż. W tym czasie przy współpracy z ogrodami botanicznymi w Berliie i Eberswalde powstała część ogrodu stanowiąca zaczątek ogrodu botanicznego z kolekcją dendrologiczną. Pierwszą inwentaryzację ogrodu i charakterystykę gatunków przeprowadzono w 1924 roku.

Kolejny spis został dokonany w latach 1955–58. Zarejestrowano 90 gatunków drzew liściastych i 140 iglastych. Do lat pięćdziesiątych XX wieku staraniem nadleśniczych Kazimierza Szulisławskiego i Józefa Pozorskiego wzbogacono kolekcję o nową aleję drzew egzotycznych i zajmujące około 0,44 ha alpinarium. W latach 1984–88 zasadzono m.in. wiele drzew dalekowschodnich oraz rozpoczęto prace projektowe nowego układu przestrzennego. Obecnie powiększono powierzchnię ogrodu włączając tereny dawnych szkółek i rozbudowano skalny ogród.

Obecnie na terenie 39 kwater (33,61 ha) rośnie blisko 145 gatunków, odmian i form roślin iglastych i 310 liściastych, a także około 150 gatunków runa leśnego.  Szczególnie urokliwym miejscem w części parkowej Arboretum jest piękny ogród skalny otaczający niewielki staw. Wokół niego zgromadzono imponującą kolekcję roślin w tym azalii i różaneczników, a także botaniczne ciekawostki, jakimi są w naszym klimacie przedstawiciele rodzajów Kielichowiec, Styrak, Ostrokrzew i Cypryśnik. W arboretum znajduje się jedyny w Polsce okaz orzecha pośredniego. Ogród podzielony jest na cztery części: ogród dendrologiczny, roślinność europejska, amerykańska i azjatycka. Poszczególne części dzielą się na kwatery poprzedzielane drogami i oznaczone cyframi.

Kolekcja arboretum dzieli się na dwie części. Część parkowa obejmuje kolekcję drzew iglastych i liściastych wysadzanych rzędami wzdłuż ścieżek. Część leśna przylegająca bezpośrednio do jeziora Borzechowskiego, poprzecinana jest dolinkami z okazami drzew egzotycznych i blisko dwustuletnich drzew krajowych. W lesie powstała ścieżka dydaktyczna o długości około 2,7 km, pozwalająca poznać różne typy lasów oraz sposoby ich zagospodarowania oraz ochrony.

Arboretum czynne jest codziennie: – w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu w godz. od 9:00  do 16:00 – w marcu i październiku w godz. od 9:00 do 17:00 – w kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w godz. od 9:00 do 20:00. Wstęp jest płatny – bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 4 zł.

Arboretum jest położone w miejscowości Wirty nad Jeziorem Borzechowskim, w gminie Zblewo, około 14 km na południowy-zachód od Starogardu Gdańskiego.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2022 roku.

  • Wejście do arboretum

  • Kwiat lipy

  • Kwiat magnolii

  • Azalie

  • Aleja cyprysików

  • Szyszki jodły koreańskiej

  • Nenufar

  • Leszczyna

  • Hortensja