Kościół pw. Matki Bożej Rokitniańskiej i św. Michała Archanioła w Witkowie wzniesiono z kamienia polnego i rudy darniowej w XIII (druga połowa) lub pierwszej połowie XIV wieku. Po raz pierwszy odnotowany został w źródłach pisanych w 1350 roku, kiedy to znajdował się pod patronatem miejscowych właścicieli ziemskich z rodu Niecker. Jednonawowa świątynia w stylu wczesnogotyckim była przebudowywana w roku 1521, a także w XVIII wieku. Wejścia do wnętrza prowadzą przez dwa kamienne wczesnogotyckie portale. Portal wiodący do prezbiterium jest ozdabiony tympanonem z płaskorzeźbą przedstawiającą Jezusa Ukrzyżowanego adorowanego przez Najświętszą Marię Pannę i św. Jana. Wewnątrz obiektu znajduje się płyta nagrobna (XVI wiek) dawnego właściciela wsi – Nickela von Warnsdorfa. Kościół jest otoczony kamiennym murem z XV-wiecznym budynkiem bramnym.
W okresie reformacji budynek użytkowany był przez protestantów, za których do korpusu dostawiono niewielką kaplicę, a wewnątrz zamalowano średniowieczne polichromie. Po wojnie trzydziestoletniej kościół powrócił w ręce katolików. W XVIII wieku został ponownie przebudowany, co spowodowało zmianę formy części otworów okiennych oraz zamurowanie okna wschodniego. Opuszczony w 1945 roku, kościół został wyremontowany w latach 1989-93.
Witków jest położony 10 km na północ od Szprotawy przy lokalnej drodze do Nowej Soli. Kościół znajduje się w centrum wsi po prawej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2023 roku.