Gotycki kościół Santa Maria Novella powstał dla dominikanów na przełomie XIII i XIV wieku w miejscu wcześniejszego oratorium pw. Marii Panny Patronki Winnic. Nawy bazyliki były gotowe w 1279 roku a cały obiekt ukończono dopiero w drugiej połowie XIV wieku pod kierunkiem Jacoba Talentiego. Fasada świątyni została przebudowana przez Albertiego w drugiej połowie XV wieku. Kolorowe (zielone, białe i różowe) marmurowe płyty dzielą elewację na mniejsze pola. Górną część, zwieńczoną tympanonem, ograniczają dwie duże woluty. Pośrodku górnej części elewacji umieszczono rozetę, a poniżej znajduje się duży portal ozdobiony herbami rodziny Rucellaich, mecenasów kościoła.

Wnętrze kościoła jest trójnawowe z transeptem, podzielone kolumnami, których rozstaw zmniejsza się w kierunku prezbirterium, co powoduje złudzenie, że kościół jest dłuższy, niż jest w rzeczywistości. Do kościoła przylega cmentarz i klasztor; część krużganków i klasztoru mieści obecnie muzeum. We wnętrzu znajduje się kaplica Capella Strozzi di Montova wykonany na zlecenie Tomasa Strozziego przez braci Cione. Ołtarz kaplicy został wykonany przez Andrea di Cione a sąsiadujące freski przez jego brata Nardo di Cione. Na ścianie głównej został namalowany fresk przedstawiający Sąd Ostateczny, ściany boczne pokrywają freski ze scenami inspirowane Boską komedią Dantego. Do najwybitniejszych dzieł sztuki w Santa Maria Novella należy słynny cykl ufundowanych przez Giovanniego Tornabuoniego fresków Domenica Ghirlandaia z końca XV w. przedstawiających sceny z życia Marii i św. Jana Chrzciciela, który można podziwiać w kaplicy za ołtarzem głównym (w kaplicy Tornabuonich). Krużganki otaczające klasztorny wirydarz zdobią freski malarzy flamandzkich z XV i XVI wieku. Do wirydarza przylega kaplica Hiszpanów (Cappellone degli Spagnoli) przebudowana z dawniejszego kapitularza klasztornego.

Kościół jest położony przy placu Piazza di Santa Maria Novella, 600 metrów na zachód od katedry.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1992 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Fasada

  • Nawa

  • Nawa

  • Freski

  • Freski w prezbiterium