Nazwę zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce wymienia po raz pierwszy dokument z 1390 roku, wspominający jego właściciela Chebdę z Tropsztyna. Badania archeologiczne dowiodły jednak, że zamek został wzniesiony już na przełomie XIII i XIV wieku i można zatem przypuszczać że jego fundatorami był Gniewomir lub jego ojciec Zbrosław, wspomniani w roku 1307 jako dziedzice osady św. Świerada (pierwotna nazwa Tropia). Pierwotny zamek wzniesiono z miejscowego piaskowca na planie owalu z bramą wjazdową od strony północno-wschodniej. W XIV wieku wzdłuż południowego odcinka muru obwodowego zbudowano dom mieszkalny. W XV wieku w północno-zachodnim narożniku wzniesiono obronną, pięciokondygnacyjną  wieżę na planie kwadratu i budynek przy wschodnim odcinku murów. W XVI wieku przebudowano podupadły już wówczas zamek na rezydencję, między innymi wykonano nowy wjazd od zachodu.

         Do Chebdów zamek należał do roku 1535 i został sprzedany Piotrowi Kmicie, a po nim od 1541 roku władali nim Robkowscy. Od 1556 roku jako właściciele zamku są wymieniani Gabańscy herbu Janina, którzy zapewne odbudowali podupadłą rezydencję.

         Na początku XVII wieku zamek był już całkowicie zrujnowany. W latach 80-tych XX wieku widoczne były tylko relikty fundamentów. Obecnie nowy właściciel zamku przystąpił do kontrowersyjnej, niemal pełnej rekonstrukcji i odbudowy zamku, co mu się w pełni udało.

         Wytrzyszczka jest położona 20 km na północ od Nowego Sącza przy drodze nr 75 do Brzeska. Zamek znajduje się na skalistym cyplu nad Jeziorem Czchowskim, tuż po prawej stronie szosy.

         Zdjęcia wykonano w maju 2005 roku.

  • Panorama jeziora z zamkiem

  • Zamek Tropsztyn

  • Wieża zamkowa

  • Widok z drogi

  • Widok z drogi

  • Widok z drogi