Bastionowy zamek w Zbąszyniu powstał na miejscu starszego założenia około 1627 roku. Fundatorem budowli typu palazzo in fortezza był Abraham Ciświcki, wnuk Abrahama Zbąskiego herbu Nałęcz. Założenie powstało na planie prostokąta o wymiarach 250 x 350 m, licząc po linii łączącej wierzchołki bastionów. Wjazd do zamku znajdował się od strony północnej, w przekształconej starej wieży, poprzedzonej mostem nad fosą. Fortyfikacje zachowały się od strony północnej oraz częściowo południowej i wschodniej, z bastionami od północnego i południowego wschodu i północnego zachodu. Nie dotrwały, lub nigdy nie powstały wały od zachodu. Wewnątrz fortyfikacji stał nieistniejący już pałac.

         Na przełomie XVII i XVIII wieku warownia podupadła. W 1700 roku zamek stał się własnością Damiana Garczyńskiego, a w 1706 roku został zdewastowany przez Szwedów. Do dziś zachowały się wspomniane wały i wieża bramna. 

         Zbąszyń jest położony 29 km na wschód od Świebodzina przy drodze nr.302 do Nowego Tomyśla. Zamek znajduje się w północno zachodniej części miasta. 

         Zdjęcia wykonano w czerwcu 2006 roku.

  • Wieża bramna i most nad fosą

  • Wieża bramna od dziedzińca

  • Wieża bramna i wały

  • Kartusz herbowy