Pierwsza unicka cerkiew w Żegiestowie powstała w 1600 roku. Była to drewniana, typowa dla łemkowskiego budownictwa sakralnego niewielka świątynia, która spłonęła 23 lata po konsekracji. Następna budowla była już murowana, konsekrowana w 1770 roku, ale mimo to i ona nie dotrwała dnia dzisiejszego. Ruiny można zobaczyć przy drodze na Palenicę, skręcając w górę w polną drogę obok domu numer 92. Obecny kościół pw. św. Anny zbudowany został w latach 1917-25 jako cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła. 

Na przełomie 1946/47 roku, po wysiedleniu greckokatolickich Łemków, dekretem biskupa Jana Stepy cerkiew została przekształcona na kościół rzymskokatolicki.

Świątynia zbudowana jest z kamienia i cegły, nakryta blachą, z trzema drewnianymi, kopulasto zwieńczonym wieżyczkami. Posiada dwie przybudówki (w jednej z nich mieści się zakrystia) oraz niewielki transept (nawę poprzeczną). W ołtarzu głównym znajduje się rzeźba św. Anny, patronki kościoła, wraz z małą Maryją. W prezbiterium, na ścianie ołtarzowej, znajdują się również rzeźby śś. Piotra i Pawła. Okna prezbiterium wypełniają witraże, przedstawiające śś. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Wojciecha. Ołtarze boczne wykonane są w stylu neogotyckim, widać na nich jednak silny wpływ ludowy, dzięki czemu wnętrze kościoła harmonizuje z jego bryłą. Lewy ołtarz boczny poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a prawy nosi wezwanie Matki Bożej Wspomożenia Wiernych oraz Matki Bożej Fatimskiej. Warto zwrócić uwagę na niewielkie obrazki w dolnej części ołtarza: Ukrzyżowanie oraz Zmartwychwstanie. Są to jedyne pamiątki, pochodzące z czasów, gdy kościół ten był jeszcze cerkwią. Okna nawy poprzecznej zdobią witraże, wykonane w pracowni Piotra Janka w 1991. Po lewej stronie kościoła znajduje się przedstawienie Sądu Ostatecznego, zaś po witrażem – figurka św. Tereski od Dzieciątka Jezus. Po prawej stronie widnieje Stworzenie Świata, a na ścianie pod witrażem zawieszony jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, ozdobiony wotami, z błogosławieństwem kard. Stefana Wyszyńskiego. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium wisi krucyfiks wykonany przez Zygmunta Janczurę. W otoczeniu kościoła, u początku stopni prowadzących na dziedziniec kościoła, znajdują się figury Matki Bożej i św. Józefa. W latach 1980-85, staraniem ks. proboszcza Andrzeja Rakoczego kościół parafialny poddany został gruntownej renowacji.

Żegiestów jest położony 15 km na zachód od Krynicy-Zdrój, przy drodze nr 971 do Piwnicznej-Zdrój. Kościół położony jest na zboczu wzgórza w Żegiestowie Wsi.

Zdjęcia wykonano w lutym 2013 roku.

  • Narożnik południowy

  • Elewacja boczna

  • Widok od wschodu