Dom podcieniowy w Lubieszewie nr 29 został zbudowany na początku XIX wieku. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanej podmurówce z ryglową – wypełnioną żółtą cegłą wystawką. Szczyty głównej części budynku są oszalowane pionowo. Podcień umieszczony od frontu wspiera 6 drewnianych kolumn toskańskich stojących na murowanej podstawie oraz dwie ryglowe ścianki boczne z kolumnami. Wnętrze jest dwutraktowe, z wielką izbą w południowo-wschodnim narożniku, czarną kuchnią w trakcie wielkiej izby, dwudzielną sienią oddzielającą rząd pomieszczeń przy ścianie północnej. Obecnie budynek pełni funkcje gospodarstwa agroturystycznego. Dom podcieniowy nr 29 położony jest w centrum wsi, 200 metrów na  północny-zachód od kościoła.

 

Dom podcieniowy nr 50 został zbudowany w 1745 roku. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanej podmurówce z ryglową- wypełnioną cegłą wystawką. Południowy szczyt głównej części budynku jest oszalowany pionowo, a od północy widoczna jest ceglana ściana ogniowa, co świadczy o istnieniu dawniej przyległego budynku gospodarczego. Podcień umieszczony od frontu wspiera 6 drewnianych kolumn stojących na murowanej podstawie oraz dwie murowane ścianki boczne z kolumnami. Dom dodatkowo wyróżnia się różnorodnym układem rygli wystawki. Wnętrze jest dwutraktowe, z szerszym traktem zachodnim, wielką izbą w południowo-zachodnim narożniku, czarną kuchnią w trakcie wielkiej izby, dwudzielną sienią w formie litery L oddzielającą rząd pomieszczeń od strony północnej. Przed 1945 rokiem dom stanowił własność rodziny Quiring, obecnie w rękach prywatnych. Dom podcieniowy nr 50 położony jest na kolonii, w północnej części wsi, 1,5 km na północny-zachód od kościoła. Niestety nie posiadam jeszcze zdjęć tego zabytku. 

Akt lokacyjny wsi nadał w I ćw. XIV wieku wielki mistrz Werner von Orseln. Przywilej w roku 1341 odnowił wielki mistrz Ludolf König.

Lubieszewo jest położone na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, ok. 6 km na południowy-zachód Nowego Dworu Gdańskiego.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.

  • Dom podcieniowy nr 29

  • Podcień z wystawką

  • Główne wejście

  • Dom podcieniowy nr 29