Gotycki kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie powstał w połowie XIV wieku. Powstała wówczas ceglana, oszkarpowana, jednonawowa świątynia z niewodrębnionym prezbiterium, nakryta dwuspadowym dachem. W 1573 roku dobudowano kwadratową wieżę murowaną dołem, a górą drewnianą nakrytą gontem. Kościół był wiele razy remontowany po pożarach. Wnętrze kościoła zostało przykryte kolebkowym stropem z polichromowanych desek (alegoria nieba ze sceną Ukoronowania Matki Bożej).

Wystrój kościoła jest w stylu barokowym i prawie w całości pochodzi z XVII – XVIII wieku. Pomimo tego zachowały się zabytki gotyckie. Najstarszym zabytkiem gotyckim jest rzeźba Matki Bożej z dzieciątkiem, tzw. Madonna na lwie, pochodząca z roku 1375. Dzwon na wieży kościoła, kropielnica i chrzcielnica pochodzą z przełomu XIV – XV wieku. Tak samo późnogotycki krucyfiks na belce tęczowej. Ołtarz główny z obrazem patronki kościoła św. Elżbietą Węgierską pochodzi z 1707 roku. W antependium ołtarzowym znajduje się kurdyban z XVII wieku. W bocznych ołtarzach znajdują się obrazy ze scenami: biczowania Pana Jezusa, Ecce Homo, Adoracji dzieciątka, Matki Bożej Szkaplerznej. Ciekawostką lokalną jest antependium prawego ołtarza, w którym znajduje się obraz męczeństwa św. Barbary wkomponowanego w krajobraz żuławski (kościoły w Orłowie, Lubieszewie, Tui i zamek w Nowym Dworze Gdańskim). Do bardzo ciekawych zabytków należy zaliczyć niedawno odrestaurowaną barokową ambonę z przepięknym baldachimem i malowidłem przemienienia Pańskiego. Kościelne ławki dla wiernych pochodzące z 1710 roku w tzw. przedpiersiach posiadają malowidła ze scenami biblijnymi. Interesujące są dwa drewniane konfesjonały (1701 i 1709) z malowidłami św. Jana Nepomucena i bł. Jana Sarkandra. Barokowy chór muzyczny pochodzi z 1716 roku, a prospekt organowy z połowy XVII wieku. Na ścianach kościoła wiszą obrazy przedstawiające sceny Zwiastowania NMP, pokłon Trzech Króli, Wniebowzięcie NMP, Ecce Homo. Na prawej ścianie kościoła znajdują się dwa epitafia Ks. J.A. Czeraskiego (1693) i Ks. Ignacego Jana Schupki (1775), którzy byli proboszczami w Lubieszewie. Na środku kościoła umieszczona jest płyta nagrobna śp. Anny z 1650 roku.

Od początku XVIII istnieje w Lubieszewie kult Matki Bożej Szkaplerznej. Jest on związany z przepięknym barokowym feretronem Matki Boskiej Niepokalanej (Matka Boża Lubieszewska). Od tamtego czasu Lubieszewo jest niepisanym Sanktuarium, a na coroczny, największy na Żuławach odpust 16 lipca przychodzą od wielu lat piesze pielgrzymki z pobliskich miejscowości.

Lubieszewo jest położone 6 km na południowy-zachód od Nowego Dworu Gdańskiego, przy lokalnej drodze do Nowego Stawu. Kościół znajduje się w centrum wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2018 roku.

  • Elewacja południowa

  • Elewacja północna

  • Wieża

  • Widok od wschodu

  • Boczna kruchta

  • Nawa

  • Ołtarz główny

  • Kamienna chrzcielnica

  • Krzyż żeliwny

  • Kamienne epitafium

  • Tablica informacyjna