Neogotycki kościół pw. św. Bartłomieja w Miłomłynie został wzniesiony w latach 1898-1901, jako świątynia protestancka. Kościół został zbudowany z inicjatywy pastora Franza Alberta Raucha. Świątynię wzniesiono na miejscu starszej budowli (wieża i część południowa miały zostać zachowane). Wyposażenie zostało przeniesione ze starej budowli. Po 1945 roku świątynię przejęli katolicy. Po II wojnie światowej kościół był wielokrotnie remontowany. Największy remont miał miejsce w 2000 roku.

Jest to jednonawowa budowla wzniesiona na planie prostokąta, o wymiarach 35,3 x 18,7 metra, nakryta dwuspadowym dachem. Korpus nawowy jest oszkarpowany i posiada szczyty schodkowo-sterczynowe oraz półkoliste, otynkowane wnęki. We wnętrzu świątyni mieszczą się sklepienia łukowe, wykonane z malowanego drewna. Krużganki łączą kościół z gotycką, kwadratową wieżą dzwonniczą, murowaną z cegły, ozdobioną otworami strzelniczymi oraz półkolistymi oknami, zwieńczoną blaszanym hełmem z latarenką. Wieża dzwonnicza, powstała w 1341 roku, jest pozostałością po poprzednim gotyckim kościele rozebranym około 1898 roku.

W kruchcie znajduje się chrzcielnica kamienna (granit ciosany), wykonana na przełomie XIV i XV wieku. W górnej części kościoła jest umieszczony chór z organami, wykonanymi w 1901 roku. Późnobarokowy ołtarz główny w prezbiterium został wykonany w 1718 roku. Z lewej i prawej strony ołtarza głównego są umieszczone dwa ołtarze boczne poświęcone Matce Boskiej Częstochowskiej i „Panu Jezusowi Tarnorudzkiemu”. Po prawej stronie nawy znajduje się drewniana, późnobarokowa ambona, wykonana w 1715 roku przez królewieckich majstrów Johana Döbela i Isaaka Rigę, ozdobiona postaciami Mojżesza, Chrystusa, św. Jana i św. Piotra. Pod amboną jest umieszczona chrzcielnica kamienna z 1720 roku. Na tylnej ścianie kościoła jest umieszczone epitafium protestanckiego biskupa diecezji pomezańskiej, Jerzego von Venedigera, zmarłego w 1574 roku.

Miłomłyn jest położony 12 km na północny-zachód od Ostródy, przy drodze nr 7 do Małdyt. Kościół znajduje się w centrum miejscowości.

Zdjęcia wykonano w czerwcu 2015 roku.

  • Kościół św. Bartłomieja

  • Gotycka dzwonnica

  • Fasada

  • Elewacja tylna

  • Ołtarz główny

  • Ambona

  • Empora