Zamek Hohenschwangau (niem. Schloss Hohenschwangau) został wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego, na ruinach XII-wiecznej twierdzy – Schwanstein. W roku 1829 książę Maksymilian (później król) zdecydował się na budowę rezydencji właśnie w tym miejscu, ze względu na bardzo atrakcyjne położenie oraz wspaniałe widoki. Budowę neogotyckiej rezydencji, według projektu Domenico Quaglio Młodszego, rozpoczęto w 1833 roku, a ukończono w 1837 roku.

Budowla o bardzo rozczłonkowanej bryle i licznych wieżyczkach i sterczynach, została wzniesiona na wysokim wzgórzu, z którego roztacza się wspaniała panorama na Alpy Bawarskie. Rezydencja jest otynkowana w kolorze żółtym, co mocno kontrastuje z zielenią lasów i szarością gór. Zamek był letnią rezydencją króla Maksymiliana, jego żony Marii Fryderyki Pruskiej oraz dwóch jego synów – Ludwika (później Ludwik II) i Ottona (później Otto I), w której spędzali wiele czasu. Po śmierci króla Maksymiliana w 1864 roku, Ludwik zamieszkiwał w zamku wraz z matką, aż do ukończenia budowy jego nowej, położonej niedaleko rezydencji – Neuschwanstein w 1869 roku. Maria Fryderyka Pruska mieszkała w zamku, aż do swojej śmierci w 1889 roku. Później zamieszkał tu brat przyrodni Marii – Luitpold. Dzięki Luitpoldowi dokonano elektryfikacji zamku w 1905 roku.

Po jego śmierci w 1912 roku w rezydencji otwarte zostało muzeum, które jest czynne do dnia dzisiejszego. Podczas pierwszej i II wojny światowej budynek nie odniósł żadnych szkód. W latach 1933-39 zamek pełnił funkcję letniej rezydencji księcia bawarskiego Rupperta oraz jego rodziny. Obecnie  zamek, otwarty przez cały rok, jest odwiedzany przez około 300 tys. turystów z całego świata rocznie. 

Schwangau, to gmina w południowych Niemczech, w Bawarii, przy drodze nr 17, niedaleko Fusen, (około 5 km). 

Zdjęcia wykonano w marcu 2009 roku.

  • Widok z centrum miejscowości