Dom podcieniowy w Nowej Cerkwi nr 12 został zbudowany w 1820 roku przez Petera Langa dla Petera Conrada, co poświadcza podpis budowniczego z datą na nadprożu. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanej podmurówce, ze szczytami oszalowanymi pionowo. Ryglową i oszalowaną pionowo wystawkę umieszczoną od frontu, wspiera 6 drewnianych kolumn. Nad nimi oraz wokół budynku biegnie pas profilowanego gzymsu. Dom dodatkowo wyróżnia się bogatą stolarką drzwiową, licznymi detalami i nadprożem z podpisem budowniczego. Podcień podstemplowany jest dodatkowymi słupami, co wskazuje na konieczność jego remontu. Dom podcieniowy nr 12 zlokalizowany jest w południowej części wsi, po wschodniej stronie drogi, 150 metrów na południe od kościoła.

Dom podcieniowy nr 28 został zbudowany w 1771 roku, a następnie przebudowany w roku 1842. Jest to konstrukcja drewniana, stojąca na ceglanej podmurówce, z ryglową- wypełnioną czerwoną cegłą wystawką i oszalowanym pionowo jej szczytem. Wystawkę umieszczoną od frontu wspiera 6 drewnianych słupów toskańskich. Posesja jest ogrodzona i strzeżona przez psy. Dom podcieniowy nr 28 zlokalizowany jest w środkowej części wsi, po zachodniej stronie drogi, trochę w głębi, niewidoczny z drogi, 130 metrów na południe od kościoła. Niestety nie mam jeszcze jego zdjęcia. 

Akt lokacyjny wsi nadał w I poł. XIV wieku wielki mistrz Ludolf König. Nowa Cerkiew jest położona na obszarze Wielkich Żuław Malborskich, ok. 5 km na południe od wsi Ostaszewo i 14 km na południowy-zachód od Nowego Dworu Gdańskiego.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2019 roku.

  • Dom podcieniowy nr 12

  • Podcień

  • Główne wejście

  • Data budowy

  • Widok od drogi

  • Widok od podwórza